سفارش آگهی لامپ رشد گیاه
نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه
 نمونه سوالات کارشناسی ارشد فراگیر
پایان نامه
 تایپ متن و مقاله و پایان نامه
 • قوانين و آيين نامه های دانشگاه پيام نور
 • دسترسی سريع به مطالب بسيار مهم
 • مطالب پيشنهادی سايت برای دانشجويان
 • راهنما و آموزش های تصويري برای دانشجويان

دقایقی پای درد و دل دانشجویان بنشینید/ مهمترین مطالبات صنفی

باشگاه پیام نور :

جامعه دانشجویی کشور مطالبات صنفی و رفاهی متعددی از مسئولان دارند که گستره آن از اعتراض به افزایش هزینه های ارائه خدمات دانشجویی تا راه اندازی اتحادیه شوراهای صنفی کشیده شده است.

به گزارش باشگاه دانشجویان پیام نور (PNU-CLUB.COM) بیشتر جمعیت دانشگاه های دولتی را دانشجویان غیر بومی تشکیل می دهد که این دانشجویان نیازمند امکانات خوابگاهی، تغذیه ای و رفاهی هستند چراکه تحقق صحیح و به موقع این امکانات می تواند نقش بسزایی در روند توسعه علمی و آموزشی کشور داشته باشد اما اکنون این افراد در دانشگاه ها با مشکلاتی متعدد صنفی مواجه هستند.

مشکلات صنفی تنها مختص دانشجویان غیر بومی نیست بلکه دانشجویان شاغل به تحصیل در محل زندگی خود نیز با بسیاری از مشکلات در این حوزه مواجه هستند. رسیدن سالروز گرامیداشت و ۱۶ آذر ما را بر آن داشت تا به بهانه این روز مطالبات دانشجویان را از زبان خود آنها جویا شویم.

 

دانشجویان برخی دانشگاه ها در حسرت شورای صنفی

تشکیل شورای صنفی در دانشگاه ها یکی از مهم ترین مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان در سال های اخیر بشمار می رود چراکه با تشکیل این شورا دانشجویان می توانند دغدغه ها، پیشنهادات و درخواست های خود را از مسئولان مطالبه کنند.

این درحالی است که برخی از دانشگاه های کشور هنوز اقدام به راه اندازی شورای صنفی نکرده اند و برخی دانشگاه ها نیز پس از مدت ها اکنون در شرف برگزاری انتخابات برای تعیین اعضای این شوراها هستند.

یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه شهیدبهشتی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: دغدغه دانشجویان در دانشگاه های مختلف تشکیل شورای صنفی با حضور افرادی است که به دنبال مسائل صنفی باشند.

وی افزود: دانشگاه شهیدبهشتی از جمله دانشگاه های بزرگ کشور است که طی ۱۰ سال گذشته شورای صنفی نداشته و مسئولان این دانشگاه نیز عزمی برای راه اندازی این شورا در دانشگاه ندارند.

این دانشجو تاکید کرد: تاکنون وعده هایی برای برگزاری انتخابات شورای صنفی این دانشگاه به دانشجویان داده شده است اما هنوز این وعده ها رنگ عملیاتی به خود نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از دانشجویان این دانشگاه با نهادی به عنوان شورای صنفی آشنا نیستند چراکه این دانشگاه سال ها است از وجود این شورا محروم بوده است.

این دانشجو اظهار داشت: شورای صنفی باید از افرادی تشکیل شود که کارآیی لازم را داشته و بتوانند در محیط دانشگاه مطالبات دانشجویان را پیگیری کنند.

طبق اعلام مسئولان وزارت علوم درحال حاضر تعداد کمی از دانشگاه ها شورای صنفی ندارند که راه اندازی این شوراها درحال پیگیری است تا تمامی دانشگاه ها بتوانند از مزیت این شورا استفاده کنند.

 

کیفیت غذای دانشجویی آب می رود

دانشجویان معتقدند واگذاری خدمات دانشجویی به بخش خصوصی به ویژه در زمینه تغذیه موجب شده تا قیمت غذای دانشجویی هرساله افزایش یابد اما کیفیت همچنان آب  رود. این کاهش کیفیت را می توان در اعتراضات ماه های اخیر دانشجویان در دانشگاه های مختلف مانند صنعتی ارومیه، صنعتی سهند، نوشیروانی بابل و دانشگاه تهران مشاهده کرد.

یک دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص گفت: هرساله قیمت غذای دانشجویی متناسب با تورم افزایش می یابد این درحالی است که دانشجویان دارای حقوق نیستند که میزان آن براساس تورم رشد داشته باشد.

وی افزود: خصوصی سازی خدمات دانشجویی موجب شده تا قیمت این نوع خدمات مانند تغذیه هرساله افزایش یابد اما کیفیت متناسب با افزایش هزینه ها تغییر نمی کند.

این دانشجو خاطرنشان کرد: طی سال های اخیر شاهد افزایش سلف های آزاد در دانشگاه ها هستیم که این روند موج نگرانی تعطیل شدن سلف های دانشجویی را در میان دانشجویان ایجاد کرده است.

وی گفت: افزایش هزینه ها موجب می شود دانشجویان به دنبال شغل باشند که این امر بر سطح آموزشی و پژوهشی دانشجویان لطمه وارد می کند و مشکل سنوات و پرداخت شهریه برای آنها ایجاد خواهد کرد.

وی گفت: باید برای افزایش هزینه های دانشجویان فکری شود چراکه دانشجو باید دغدغه تحصیل، آموزش و پژوهش را داشته باشد.

 

اجاره بهای خوابگاه ها دغدغه دانشجویان غیر بومی

از دیگر دغدغه های دانشجویان که طی سال های اخیر نیز بسیار پررنگ شده است می توان به موضوع افزایش اجاره بهای خوابگاه ها اشاره کرد.

دانشجویان معتقدند ملزم به پرداخت اجاره بهای خوابگاه هایی هستند که بسیاری از زیرساخت های اولیه را ندارند.

یک دانشجوی دانشگاه هنر تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره گفت: هرساله اجاره بهای خوابگاه ها گران تر شده اما تغییری در کیفیت و زیرساخت های خوابگاهی مشاهده نمی شود.

وی با بیان اینکه ارائه خدمات دانشجویی مناسب می تواند بستر توسعه علمی و آموزشی کشور را رشد دهد، تاکید کرد: درحال حاضر امکانات خوابگاهی مناسب نیست و دانشجویان با کمترین امکانات در خوابگاه ها زندگی می کنند.

این دانشجو اظهار داشت: افزایش قیمت های خدمات دانشجویی مانند تغذیه و اجاره بهای خوابگاه ها دغدغه بسیاری از دانشجویان است که باید مسئولان چاره ای برای آن بیاندیشند.

 

غیبت پژوهش نتیجه اجرای قانون سنوات

اجرای قانون سنوات تحصیلی و رفاهی در دانشگاه ها که براساس آن دانشجویان در صورت ورود به ترم ۹ کارشناسی، ترم ۵ کارشناسی ارشد و ترم ۹ دکتری ملزم به پرداخت شهریه و هزینه های خوابگاهی و تغذیه می کند، موج اعتراضی را در ابتدای سال تحصیلی جاری میان دانشجویان به همراه داشت و اکنون دانشجویان معتقدند اجرای این قانون فعالیت پژوهشی را کم رنگ می کند.

در همین زمینه یک دانشجو صنعتی ارومیه به خبرنگار مهر گفت: اجرای این قانون موجب شده تا دانشجویان تنها به فکر گذراندن واحدهای درسی باشند.

وی افزود: اگر دانشجویی در مدت زمان تعیین شده نتواند تحصیل خود را به اتمام رساند باید شهریه پرداخت کند که این روند شرایطی را ایجاد کرده تا دانشجویان از فعالیت در زمینه های پژوهشی غافل شوند و تنها به دنبال گذراندن واحدهای درسی در مدت معین باشند.

این دانشجو تاکید کرد: اجرای این قانون بر روند پژوهشی و فناوری دانشگاه ها در آینده تاثیر گذار منفی خواهد داشت.

 

راه اندازی اتحادیه شوراهای صنفی راه حل برون رفت از مشکلات دانشجویی

همچنین یک فعال صنفی دانشگاه صنعتی اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: راه اندازی اتحادیه شوراهای صنفی بستری را فراهم می کند تا دانشجویان بتوانند مطالبات خود را در سطح ملی و گسترده مطرح کنند.

وی افزود: این درحالی است که تاکنون وزارت علوم اجازه راه اندازی چنین اتحادیه ای را صادر نکرده است.

این دانشجو خاطرنشان کرد: درحال حاضر هیچ مکان خاصی به عنوان مرجع برای شوراهای صنفی در کشور وجود ندارد بنابراین تشکیل این اتحادیه مهم ترین مطالبه و دغدغه دانشجویان بشمار می رود.

دانشجویان معتقدند مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان با پیگیری شوراهای صنفی تا حدودی در دانشگاه ها به صورت داخلی برطرف خواهد شد اما تا زمانی که این شوراها نتوانند در قالب یک اتحادیه و مجمع کشوری فعالیت کنند نمی توان انتظار داشت که این شوراها بتوانند زبان گویای دانشجویان باشند.

 

مهمترین مطالبات مشترک دانشجویان

افزایش هزینه های تغذیه دانشجویی، افزایش اجاره بهای خوابگاه ها، اجرای قانون سنوات، واگذاری خدمات دانشجویی به بخش خصوصی، عدم کیفیت امکانات خوابگاهی و تغذیه ای، پولی سازی آموزش عالی و تشکیل اتحادیه های شورای صنفی و راه اندازی شورای صنفی در تمامی دانشگاه ها از مهم ترین مطالبات دانشجویان طی سال های اخیر بوده است.

دانشجویان معتقدند مسئولان آموزش عالی و دانشگاه ها با شنیدن این مطالبات و برنامه ریزی برای تحقق بخشی از آن می توانند زمینه تحصیل موفق و موثر دانشجویان در کشور را فراهم کنند.


انتهای خبر - باشگاه دانشجویان دانشگاه پیام نور -- WWW.PNU-CLUB.COM
گروه خبری:
اخبار آموزش عالیاخبار برگزیده
کلمات کلیدی:
  نکات قبل از ارسال نظر
 • نظراتی که به پیشرفت و تعمیق بحث کمک می کنند در مدت کوتاهی پس از دریافت به نظر دیگر بینندگان می رسد .
 • نظرات حاوی الفاظ سبک یا هرگونه توهین، افترا، کنایه یا تحقیر نسبت به دیگران منعکس نمی ‏شوند .
 • از نوشتن دیدگاهایتان با حروف فینگلیش جدا" خودداری کنید .
 • پاسخ های پشتیبان های سایت به رنگ آبی نمایش داده می شود . مسئولیت نظرات دیگران بر عهده ما نمی باشد .
 • قبل از ارسال هر گونه سوال ، در جستجوگر سايت ، سوال خود را جستجو كنيد . سوالات تكراري پاسخ داده نمي شوند و حذف مي شوند .