دانلود نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور با پاسخنامه --- کلیک کنید
 دانلود نمونه سوالات نیمسال اول 93-94 پیام نور

 موسسه مترجمان ارشد گفتمان (GTC)

 فروشگاه پایان نامه و مقاله

 بانک مقالات با ترجمه  آپلود رایگان عکس 

 دانلود نمونه سوالات نیمسال دوم 92-93 پیام نور

 دانلود نمونه سوالات آزمونهای مختلف فراگیر پیام نور
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 15 از مجموع 23


اخرین خبرها و یافته های باستان شناسی

 1. #1
  مذكرBorna66 آنلاین نیست.
  معاونت باشگاه
  Borna66 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل سکونت
  سهراب-خيام
  شماره عضویت
  336
  میانگین پست در روز
  23.19
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  می پسندم
  10,579
  مورد پسند : 27,052 بار در 13,497 پست
  تماس با من
  Borna66 به ICQ ارسال پیام Borna66 به AIM ارسال پیام Borna66 به MSN ارسال پیام Borna66 به Yahoo ارسال پیام
  ارسال ها
  55,670
   

  New6 اخرین خبرها و یافته های باستان شناسی

  درچند ماه گذشته آثار باستانی ایران در معرض تهدیداتی جدی قرار گرفته است. از جدیدترینش که گذر مترو از دل چهارباغ اصفهان و رسیدن به سی و سه پل باشد تا گذر خطوط راه آهن از کنار تخت جمشید و تخریب بنای رستم و خطر آب گرفتگی بیستون براثر حفاری و احداث تونل های آبی، و یا احداث دکل های برق در محوطه شهر 8 هزار ساله طوس و همچنین تخریب دیوارهای مسجد صفوی در تهران به بهانه ساخت 5 باب مغازه یک متری ... این تهدیدها درحالی جدی تر می شود که سازمان میراث فرهنگی، متولی رسمی حفاظت از آثار باستانی ایران، یا بی خبر از این حوادث است یا علی رغم شکایت ها و اعتراضات، دستش به جایی بند نیست.

  *سد سيوند در پاسارگاد*

  زماني که سد سيوند آبگيري شد بسياري از کارشناسان به خاطر بالا رفتن رطوبت در طول زمان و آسيب هاي بسيار جدي به آثار تاريخي مخالف آبگيري اين سد بودند، به اين دليل که افزايش رطوبت اثراث غيرقابل جبراني بر آثار سنگي پاسارگاد که از جنس سنگ هاي آهکي و جذب کننده رطوبت هستند، مي گذارد. اما آن زمان مسوولان دلايل کارشناسان را غيرعلمي دانستند و با سفسطه و ممنوع المصاحبه کردن کارشناسان مخالف آبگيري سيوند اين سازمان با خبرنگاران در نهايت اين سد فروردين ماه 86 آبگيري شد.اما اگر امروز بعد از گذشت بيش از يک سال به کنار قبر کوروش که در فهرست ميراث جهاني ثبت شده است برويد متوجه مي شويد رطوبت خاک در اطراف آرامگاه کوروش به حدي است که اين رطوبت به تمام سنگ هاي اطراف نيز رسيده است.

  *مترو در چهارباغ اصفهان*

  با آنکه نزدیک به هزار و 800 نفر از شهروندان اصفهانی با تجمع مقابل شعبه 5 دادگستری و سپس محل احداث متروی این شهر، به حفاری تونل مترو و آسیب به میراث فرهنگی اصفهان اعتراض کردند اما سیف اللهی رییس قطار شهری اصفهان، شاکیان را عده ای بیکار خطاب کرد. بعد از آن هم تونل مترو هم با سرعتی بیشتر از گذشته از دو سو به خیابان چهارباغ عباسی رسید و بخشی از استخر تاریخی سردر باغ هزار جریب را نابود کرد و اکنون هم قصد حرکت به سمت سی و سه پل را دارد. حرکتی که نه به لوله های سفالینی که از قدیم آب را از باغ هزار جریب به سردرباغ می رساندند رحم کرد و نه به کاشی های زیبای مدرسه چهار باغ و نه کفپوش منارجنبان. این تونل به هرجا می رسد با خود خرابی هم می برد.

  *راه آهن در تخت جمشید*

  تخریب آثار باستانی در ایران فقط مختص به اصفهان نمی شود. در همین یک ماهه اخیر اخبار اسفناکی از بی توجهی به آثار باستانی در دیگر نقاط کشور به گوش می رسد. راه اندازی خطوط راه آهن شیراز – اصفهان و تهدید بنای باستانی پاسارگاد از این جمله است. این خط آهن که درست در حریم تخت جمشید قرار دارد و با فاصله ای 300 متری، تهدید جدی برای نقش رستم است. و این تنها تهدید پایتخت ساسانیان نیست. به نوشته وبلاگ "ایران، سرزمین من" ظاهراً پس از گذشت 3 هزار سال از امپراتوری ساسانیان هنوز پایتخت این پادشاهی تهدید می شود و این بار نه از سوی بیگانگان و توسط درفش و کمان رومیان که از سوی نوادگان ایرانی کوروش و دینامیت این تهدید ها صورت می گیرد. "منظور این نویسنده انفجار دینامیت در 500 متری تخت جمشید و خطر گل سنگ ها و انفجار مواد منفجره در 50 متری نقارخانه ساسانی و احتمال زیر آب رفتن تنگه بلاغی توسط سد سیوند است که همگی تهدیداتی جدی برای این بنای 2500هزار ساله ایرانی به شمار می رود. حتی اعمالی که با نام مرمت در این پایتخت باستانی دارد انجام می شود به گفته امین محمود زاده، مدیر داخلی پیشین بنیاد پژوهشی پارسه – پاسارگاد تخریب بیشتر را به دنبال دارد و اگر" به مدت 20 سال این آثار باستانی به حال خود رها شوند فرسودگی اش کمتر تخریب وارد می کند تا این کارهایی که به نام مرمت دارد در آنجا انجام می شود."

  *بیستون زیر آب*

  در همین اثنا بود که جشن ملی بیستون در کرمانشاه همزمان با ثبت جهانی آن در یونسکو برگزار شد و آن هم درحالیکه کتیبه ها و محوطه تاریخی اش درخطر نابودی قرار دارند و مسئولان میراث فرهنگی هم در سخنرانی هایشان هیچ اشاره ای به این تخریب و تهدیدها نکردند.مشایی، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در روز جشن ملی بیستون گفته بود که: "ما از هر بهانه ای برای اهتزاز پرچم ایران استفاده می کنیم" و سپس هم به تهدیدات بین المللی اشاره کرد که: "منافع ایرانیان را به خطر می اندازد"، اما هیچ اشاره ای به اقدامات دولت و مسئولین دولتی نکرد که بناهای تاریخی ایران را به راحتی مورد تهدید قرار می دهند. اگرچه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از شرکت پتروشیمی شکایت کرده اما به نوشته وبلاگ" ایران، سرزمین من"، "ظاهرا دست هایی در کار بوده که حتی قدرت مسئولین دولتی هم به آن ها نمی رسیده" و شکایت فقط موجب شده این شرکت حفر کانال های آب را متوقف کند اما به فعالیت هایش در حریم بنای باستانی بیستون ادامه دهد تا خطر زیر آب رفتن، این اثر جهانی را تهدید کند.

  *برق گرفتگی شهر 8 هزار ساله طوس*

  دکل های برق وزارت نیرو به یک باره در حریم مجموعه فرهنگی – تاریخی طوس پا گرفت، بی آنکه از مسئولان میراث فرهنگی اجازه ای گرفته شود. هرچند طبق ادعاهای وزارت نیرو این وزارتخانه برای احداث این دکل ها نامه هایی به میراث فرهنگی نوشته اما جوابی نگرفته است.به هر حال وزارت نیرو با تجاوز به حریم این شهر 8هزار ساله، امید ثبت این اثر ملی در فهرست جهانی یونسکو رابر باد داد.

  دکل های برق در ضلع شمالی محوطه تاریخی طوس و در نزدیکی آرامگاه فردوسی، شاعر پارسی گوی ایرانی بنا شده تا این شهر پس از گذشت 8هزار سال همچنان در معرض آسیب ها و تهدید ها باشد.

  آن هم در حالیکه این شهر نه از لحاظ وجهه ملی بلکه از لحظ دینی هم مهم به شمار می رود. پس از آمدن اسلام به ایران، این شهر از مراکز مهم دوستان اهل بیت بود و در همین شهر بود که امام رضا مسموم شد و درگذشت.

  *مغازه در دل مسجد جامع*

  به دستور هیات امنای مسجد جامع صفوی تهران که زیر نظر اوقاف است، دیوار قدیمی و تاریخی شبستان این مسجد خراب می شود و به جایش 5 باب مغازه یک متری می سازند. تخریب این دیوار ها از تابستان شروع شده و تا چند روز دیگر کرکره های آهنی این مغازه ها که هیچ تناسبی با معماری این بنای تاریخی ندارد بالا می رود. این مسجد که قدمتش به قرن 5 قمری نسبت داده می شود درحالی معماری قدیمی و زیبایش تخریب می شود که کسی به شکایت میراث فرهنگی توجهی نکرده است.

  شکایت و اعتراضاتی بی فایده. حالا ضلع شمالی مسجد صفوی تخریب شده تا روی کاشی های چند صد ساله این مسجد، لوله های آهنی کار گذاشته شود تا بلکه ماهی چند میلیون اضافه تر به هیات امنای مسجد برسد.  *سکوت ایرانی ها*

  "متاسفانه در ایران هیچ توجهی به آثار باستانی و آثار طبیعی نمی شود. هم دولتش بی توجه است و هم مردمانش."

  آثار باستانی در ایران به سرعت تخریب می شوند و از میراث فرهنگی هم کاری برنمی آید. در داخل هم صداهای اعتراض آمیز قوی نیست و کمتر فعال سیاسی، اجتماعی را می بینیم که به این تخریب ها اعتراض کند. بالطع این تخریب ها توجهی را هم در جهانیان موجب نمی شود ...

  منبع: Roozonline

  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور


  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 2.  
 3. # ADS
  نشان دهنده تبلیغات
  تاریخ عضویت
  -
  محل سکونت
  -
  ارسال ها
  -

   دانلود نمونه سوالات نیمسال ددم 93-92 پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی
   

 4. #2
  مذكرBorna66 آنلاین نیست.
  معاونت باشگاه
  Borna66 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل سکونت
  سهراب-خيام
  شماره عضویت
  336
  میانگین پست در روز
  23.19
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  می پسندم
  10,579
  مورد پسند : 27,052 بار در 13,497 پست
  تماس با من
  Borna66 به ICQ ارسال پیام Borna66 به AIM ارسال پیام Borna66 به MSN ارسال پیام Borna66 به Yahoo ارسال پیام
  ارسال ها
  55,670
   

  پیش فرض

  از سنگهای مربوط به سقف استفاده کردیم
  مسئول پروژه طراحی و اجرای مرمت آرامگاه کوروش گفت: آرامگاه کوروش 50 سال پیش در دهه 30 مرمت شده و سقف بنا و بخشی از داخل آرامگاه بتون ریزی شده بود که ما در مرمتهای خود این بتون ها را برداشتیم و از سنگ های مربوط به سقف که در زمین مانده بود، استفاده کردیم. حسن راهساز در مورد مرمت آرامگاه کوروش به خبرنگار مهر گفت: مرمت بناهای تاریخی بر اساس قوانین و مقررات صورت می گیرد بخصوص بناهایی که به ثبت جهانی رسیده باید مرمت آنها بر اساس قواعد جهانی انجام شود و این موضوع در مورد پروژه آرامگاه کوروش نیز صدق می کند.
  وی ادامه داد: برای مرمت یک بنا ابتدا برنامه های تهیه می شود که پس از تصویب در شورای راهبردی سازمان میراث فرهنگی به اجرا در می آید و 30 سال است که در مورد مرمت تمام بناهای تاریخی این موضوع انجام می شود و یکی از برنامه ها نیز مرمت آرامگاه کوروش بوده است.
  مشاور عالی بنیاد پارسه و پاسارگاد تاکید کرد: مطالعات اولیه مرمت آرامگاه کوروش از سال 80 آغاز شده و از اواخر سال 80 نیز داربست حفاظتی و سایه بان برای بنا طراحی شده و عملیات اجرایی مرمت آرامگاه از اوایل سال 81 آغاز شده است و برای اولین بار تمام قطعات این آرامگاه مستند نگاری و آسیب شناسی شده است.
  راهساز ادامه داد: گروه های مختلفی طرح مرمت آرامگاه کوروش و محوطه را اجرایی می کنند و گروه مرمت در سال 85 بخش عظیمی از سقف آرامگاه را استحکام بخشی کرده و قطعات را در جای اصلی خود نصب کرده اند به طوری که بازسازی و استحکام بخشی نهایی سقف آرامگاه تا چند روز آینده به اتمام می رسد.
  وی افزود: آرامگاه کوروش 50 سال پیش در دهه 30 مرمت شده ، سقف این بنا و بخشی از داخل آرامگاه بتون ریزی شده است به طوری که ما در مرمت های خود این بتون ها را برداشتیم و قطعاتی که جابجا شده بود را در جای خود نصب کردیم که این کار در سال 85 صورت گرفت.
  مسئول پروژه طراحی و اجرای مرمت آرامگاه کوروش با اشاره به اینکه بخشی عظمی از آرامگاه تخریب شده بود، گفت: بتون های آسیب دیده شده را با سنگ های جدید که متعلق به سقف بوده و در آن سال ها جابجا شده بود ، تعویض کردیم که این عملیات طی 6 سال به طول انجامید.
  وی اظهار داشت : کارشناسان یونسکو از آرامگاه کوروش بازدید کردند و مرمت بنا مشکلی نداشت.
  بنیاد پارسه و پاسارگاد گفت: این بنیاد مرکز تعمیرات سنگ بناهای تاریخی در کل کشور است و کارشناسان و مرمت گران ما در تمامی استانها فعالیت می کنند.
  راهساز در خصوص تحصیلات خود نیز گفت: دوره های تخصصی مرمت را در دانشگاه ایتالیا گذرانده ام و درجه یک هنری مرمت و آثار را دارم و توسط شورای انقلاب فرهنگی بعد از انقلاب درجه دکترا به بنده اعطا شده است.
  این در حالی است که برخی از کارشناسان مرمت آثار تاریخی معتقدند مرمت سقف آرامگاه کوروش غیر اصولی و علمی بوده و همین امر باعث تخریب سقف شده است.
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور


  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 5.  
 6. #3
  مذكرBorna66 آنلاین نیست.
  معاونت باشگاه
  Borna66 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل سکونت
  سهراب-خيام
  شماره عضویت
  336
  میانگین پست در روز
  23.19
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  می پسندم
  10,579
  مورد پسند : 27,052 بار در 13,497 پست
  تماس با من
  Borna66 به ICQ ارسال پیام Borna66 به AIM ارسال پیام Borna66 به MSN ارسال پیام Borna66 به Yahoo ارسال پیام
  ارسال ها
  55,670
   

  پیش فرض

  کارشناسان: سقف مقبره تخریب شده است/ میراث فرهنگی: تکذیب می کنیم
  در حالیکه مدیر بنیاد پژوهشی پارسه پاسارگاد موضوع ریزش سقف آرامگاه کوروش را شایعه ای بی اساس می خواند ، برخی از کارشناسان و شاهدان مدعی هستند که سقف آرامگاه کوروش بدلیل مرمت غیر علمی به شدت تخریب شده است. محمد حسین طالبیان مدیر بنیاد پژوهشی پارسه پاسارگاد در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره گفت: عملیات مرمت این اثر تاریخی با مسئولیت یکی از اساتید و کارشناسان مرمت سنگ برجسته کشور و همکاری مرمتگران بومی شهرستان پاسارگاد فارس صورت گرفته و گزارش آن را نیز به یونسکو ارسال کرده ایم.
  با این برخی از کارشناسان بر اساس مشاهدات عینی خود از آرامگاه کوروش مدعی اند مرمتی که در این آرامگاه صورت گرفته باعث تخریب سقف آرامگاه شده است.
  یکی از این افراد که از کارشناسان سازمان میراث فرهنگی است و به دلیل موقعیت شغلی خود حاضر به افشای نامش نیست به خبرنگار مهر می گوید : اتفاقی که هنگام بازسازی این بنای تاریخی رخ داده است حتی با وقوع حوادثی نظیر باد و طوفان هم نمی توانست باعث تخریب مقبره کوروش شود.
  مرمتگر مقبره کوروش تحصیلات علمی ندارد
  وی درباره مرمتگر این بنا چنین ادعا کرد: استاد مورد اشاره مرمتگری را به طور تجربی آموخته است و در این زمینه تحصیلات علمی و دانشگاهی ندارد و پس از رفتن گروه متخصص ایتالیایی از تخت جمشید مسئولیت مرمت آرامگاه کوروش را بر عهده گرفته است.
  این کارشناس مدعی است: این مرمتگر در طول مرمت اشتباهاتی انجام داده که بیشترین آن مربوط به تخریب سقف آرامگاه است.
  اگر مشکلی در امر مرمت وجود داشت یونسکو به ما اعلام می کرد
  در عین حال مدیر بنیاد پژوهشی پارسه پاسارگاد با رد این مدعا به خبرنگار مهر می گوید: اگر مشکلی در امر مرمت وجود داشت به طور حتم یونسکو این موضوع را به ما اعلام می کرد اما چنین نشده است و آن دسته از افرادی که این شایعه را مطرح کردند اشخاص مغرضی هستند که باید دید چند سال سابقه کاری در این خصوص داشته اند.
  آرامگاه کوروش اثری جهانی است که در سال 1383 در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده و به شکلی معنوی به تمام جهانیان تعلق دارد و مطابق کنوانسیون میراث طبیعی و تاریخی باید از سوی کشور نگهدارنده اثر مورد توجه ویژه قرار گیرد و انجام هر گونه اقدامی در به خطر افتادن آن ممنوع است.
  مرمت سقف مقبره کوروش یکماهه انجام شده است
  یکی دیگر از کارشناسان سازمان میراث فرهنگی نیز به خبرنگار مهر می گوید: اگر عملیات مرمت سقف آرامگاه بر اساس شیوه های درست علمی صورت می گرفت باید دست کم این امر 2 سال دیگر به پایان می رسید. این در حالی است که این امر یکماهه انجام شده و قسمتهایی از سنگ تاریخی مقبره با قدمت 2500 سال برداشته شده و سنگی جدید جایگزین آن شده است و این موضوع برای یک اثر تاریخی حکم مرگ را دارد.

  برخی از کارشناسان مرمت معتقدند در کارهای مرمتی باید از سنگهایی که مربوط به خود بنا است و ریخته شده استفاده شود و جایگزین کردن سنگهای جدید غیر علمی و اصولی است.

  مرمت سقف مقبره کوروش از مرمتهای درجه یک کشور است
  از سوی دیگرمدیر بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد تخریب سقف آرامگاه کوروش را به شدت تکذیب کرده و در این مورد به خبرنگار مهر گفت: چنین چیزی اصلا صحت ندارد و مرمتی که در سقف آرامگاه صورت گرفته یکی از مرمتهای درجه یک کشور محسوب می شود.
  دکتر محمد‌حسن طالبیان با رد این ادعا می گوید: هم اکنون مرمت سقف به پایان رسیده است و سالم ماندن سقف پس از بارش بارانی که چند روز قبل در منطقه صورت گرفت نشاندهنده این بود که مرمت این بنای تاریخی اصولی و علمی است و امتحان خود را به خوبی پس داد.
  مدیر بنیاد پژوهشی پارسه و پاسارگاد با اشاره به اینکه مرمت این بنا 3 سال به طول انجامیده است تاکید کرد: در گذشته آب به سقف نفوذ پیدا می کرد اما با روشی که مرمت سنگ انجام دادیم این مشکل برطرف شد.
  وی ادامه داد: برای جلوگیری از نفوذ آب و استحکام سقف آرامگاه کوروش در این روش سیمان سقف برداشته شد و سنگ جایگزین آن شده که نتیجه این کار نیز رضایتبخش بوده است.
  با این همه، رئیس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی و فرهنگی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد تخریب سقف آرامگاه کوروش فقط به بیان این جمله اکتفا کرد که "از این موضوع اطلاعی ندارم و در این خصوص با مدیر پروژه صحبت کنید."
  مهر این موضوع را پیگیری خواهد کرد.
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور


  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 7.  
 8. #4
  مذكرBorna66 آنلاین نیست.
  معاونت باشگاه
  Borna66 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل سکونت
  سهراب-خيام
  شماره عضویت
  336
  میانگین پست در روز
  23.19
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  می پسندم
  10,579
  مورد پسند : 27,052 بار در 13,497 پست
  تماس با من
  Borna66 به ICQ ارسال پیام Borna66 به AIM ارسال پیام Borna66 به MSN ارسال پیام Borna66 به Yahoo ارسال پیام
  ارسال ها
  55,670
   

  پیش فرض

  مرمت آرامگاه کوروش با سنگهای دیگر غیر اصولی است
  کارشناس مرمت بناهای تاریخی گفت: چنانچه در مرمت سقف مقبره کوروش از سنگهای دیگری به جز سنگی که از بنا بر جای مانده است استفاده شود در این صورت مرمتی غیر اصولی و غیرعلمی انجام شده است. محسن شیخ الاسلام در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد مرمت سقف مقبره کوروش اظهار داشت: در مرمت ، اصلی وجود دارد مبنی بر اینکه جاگذاری عناصر معماری بنا به همان شکل اولیه باید انجام شود و عناصر اولیه که به دلایل مختلف از بنا جدا شده اند باید سرجای خود جاگذاری شوند.
  وی با اشاره به اینکه نباید در مرمت بنای تاریخی اصول را زیر پا گذاشت ، گفت: اگر این موضوع که عنوان شده در مورد نحوه مرمت آرامگاه درست باشد استفاده از سنگهای دیگر در سقف بنای آرامگاه کوروش اشتباه و غلط است و به طور حتم مشکل پیش می آید .
  این کارشناس مرمت بناهای تاریخی افزود: با توجه به اینکه آرامگاه کوروش به ثبت جهانی رسیده به همین دلیل از نظر کارشناسان یونسکو نیز مرمت غیر اصولی بنا مشکل ساز خواهد شد.
  شیخ الاسلام گفت: شاید مسئول مرمت دلایل دیگری برای شیوه مرمت آرامگاه داشته باشد.
  کارشناسان مرمت آثار تاریخی چند روز قبل عنوان کرده بودند که مرمت سقف آرامگاه کوروش غیر اصولی و علمی انجام شده و همین امر باعث تخریب سقف آرامگاه شده است. این موضوع از سوی مسوولان سازمان میراث فرهنگی تکذیب شده است
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور


  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 9.  
 10. #5
  مذكرBorna66 آنلاین نیست.
  معاونت باشگاه
  Borna66 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل سکونت
  سهراب-خيام
  شماره عضویت
  336
  میانگین پست در روز
  23.19
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  می پسندم
  10,579
  مورد پسند : 27,052 بار در 13,497 پست
  تماس با من
  Borna66 به ICQ ارسال پیام Borna66 به AIM ارسال پیام Borna66 به MSN ارسال پیام Borna66 به Yahoo ارسال پیام
  ارسال ها
  55,670
   

  پیش فرض

  میراث فرهنگی از مناظره با منتقدان مرمت آرامگاه کوروش استقبال می کند
  قائم مقام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: در مورد مرمت آرامگاه کوروش آماده مناظره با منتقدان مرمت این اثر تاریخی هستیم. حمید بقایی در گفتگو با خبرنگار مهر در حالی از انجام مناظره درباره نحوه مرمت آرامگاه کوروش استقبال کرد که درخواست انجام این مناظره در محیطی غیر از سازمان میراث فرهنگی را رد کرد.
  حمید بقایی با تاکید بر علمی بودن نحوه مرمت آرامگاه گفت: افرادی که مقبره کوروش را مرمت می کنند اصحاب فن هستند.
  با این همه برخی از کارشناسان امر مرمت آثار تاریخی و باستانی با انتقاد از میزان تحصیلات و دانش علمی مرمتگران این اثر تاریخی معتقدند که برای مرمت هر اثر تاریخی باید تمام مرمتگران اثر از تحصیلکردگان این رشته در دانشگاه باشند در حالی که در جریان مرمت آرامگاه کوروش از کارگران معمولی استفاده شده است.
  قائم مقام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این باره به خبرنگار مهر گفت: ابهامی که در اینجا وجود دارد این است که برخی از رسانه ها به سراغ افرادی می روند که کارشناس بودن آنها چندان برای ما مسجل و معین نیست و باید معلوم شود که آیا این افراد کارشناس هستند یا خیر.
  حمید بقایی تاکید کرد: مسئول پروژه مرمت آرامگاه کوروش یکی از زبده ترین کارشناسان سازمان میراث فرهنگی است و ما حاضر هستیم در میزگرد تخصصی با حضور منتقدان و مجریان مرمت این بنای تاریخی را به نقد بگذاریم.
  این اظهارات در حالی از سوی بقایی مطرح می شود که برخی از کارشناسان امر مرمت معتقدند پس از رفتن گروه مرمت ایتالیایی که کار مطالعه برای مرمت آرامگاه کوروش را در سالهای دور گذشته برعهده داشتند مرمت این بنای جهانی به ناچار به کسانی که پیش از این کار مرمت را به صورت تجربی نزد همان کارشناسان خارجی فرا گرفته بودند واگذار شد.
  گر چه هیچکدام از کارشناسان و علاقمندان میراث باستانی کشور در صداقت و دلسوزی مرمتگران فعلی محوطه و آرامگاه کورش شکی ندارند اما برخی از آنها معتقدند چون این افراد فاقد دانش علمی و آکادمیک روز هستند بیش از آنکه به حفاظت بنای آرامگاه کمک کرده باشند چه بسا موجب تخریب آن شده اند.
  قائم مقام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این باره گفت: ما معتقدیم تیمی که در آرامگاه کوروش کار انجام می دهند کارشناس هستند اما از طرفی باید پذیرفت که هیچ کاری در دنیا بی نقص نیست و ممکن است اشتباهاتی نیز در امر مرمت این اثر جهانی پیش آمده باشد اما نباید فقط روی اشتباهات تمرکز کنیم و باید نکات مثبت را هم ببینیم.
  حمید بقایی افزود: اصلا نمی گوییم کسی مقصر است یا خیر و شما بعد از مناظره نتیجه را اطلاع رسانی کنید و در صورتی که مشخص شد اشتباهی صورت گرفته ما برخورد می کنیم .البته اشتباهاتی که در بعضی موارد به وجود آمده اشتباهاتی فردی است و برای روشن شدن این مسئله آماده برگزاری این مناظره هستیم و از رسانه ها می خواهیم هر مشکل و انتقادی در مورد میراث فرهنگی وجود دارد آن را به ما منتقل کنند و ما به طور حتم بررسی و پیگیری خواهیم کرد.
  محوطه جهانی پاسارگاد از بارزترین و شاخصترین محوطه های باستانی جهان است که نزد پژوهشگران شاخه های مختلف رشته باستان شناسی، حفاظت و مرمت بناهای باستانی، تاریخ عمومی هنر و تاریخ مورد توجه است.
  مجموعه این میراث باستانی و به ویژه آرامگاه کورش بنیانگذار امپراطوری هخامنشیان که در این محوطه واقع شده است بیانگر سبک و سنتهای اولیه معماری هخامنشیان است که برای شناخت هنر و معماری آن زمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است .
  در یکصد سال اخیر پژوهشهای زیادی در این محوطه انجام شده است. اگرچه بیشترین توجه در دوره هخامنشی معطوف به بنای تخت جمشید بوده است اما پاسارگاد و مجموعه های متفاوت معماری آن از جمله محوطه مقدس (محلی در یک کیلومتری آرامگاه کورش که تمامی پادشاهان هخامنشی در آن تاجگذاری کرده اند)، بنای تل تخت (دژ ستون دار اولیه کورش)، بنای معروف به آرامگاه کمبوجیه (زندان سلیمان)، کاخهای اختصاصی، کاخ بار عام، کاخ دروازه و آرامگاه کورش نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.
  برخی از کارشناسان مرمت بناهای تاریخی مدتی قبل خبرگزاری مهر را در جریان مرمت غیر اصولی آرامگاه کوروش و تخریب سقف آرامگاه قرار داده بودند. امری که با مخالفت مجریان این پروژه روبرو شد. آنها مدعی هستند که مرمتهای انجام شده بر روی این اثر تاریخی و جهانی کاملا اصولی و با به کارگیری بهترین روشهای علمی روز انجام شده است. این درحالی است که خبرگزاری مهر تصاویر مربوط به مرمت غیر اصولی این اثر تاریخی را در هفته گذشته منتشر کرد.
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور


  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 11.  
 12. #6
  مذكرBorna66 آنلاین نیست.
  معاونت باشگاه
  Borna66 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل سکونت
  سهراب-خيام
  شماره عضویت
  336
  میانگین پست در روز
  23.19
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  می پسندم
  10,579
  مورد پسند : 27,052 بار در 13,497 پست
  تماس با من
  Borna66 به ICQ ارسال پیام Borna66 به AIM ارسال پیام Borna66 به MSN ارسال پیام Borna66 به Yahoo ارسال پیام
  ارسال ها
  55,670
   

  پیش فرض

  مرمت آرامگاه کوروش مبنای علمی و آکادمیک ندارد / چند پرسش بی جواب!
  مرمتگرانی که هم اینک به کار مرمت آرامگاه کورش مشغول هستند ، علیرغم دلسوزی فاقد هرگونه تحصیلات و دانش آکادمیک هستند و کار مرمت را تنها با کسب تجربه نزد مرمتگران خارجی که قبل از انقلاب در محوطه پاسارگاد و تخت جمشید مشغول به فعالیت بودند ، فراگرفته اند. با منتشر شدن خبرهایی در رابطه با غیر علمی وغیر کارشناسی بودن مرمت آرامگاه کورش در محوطه پاسارگاد و آسیب دیدن این بنای تاریخی در این مرمت ها ، وعلیرغم تکذیب برخی مراکز زیر نظر سازمان میراث فرهنگی ، یکی از کارشناسان و اساتید دانشگاه در رشته باستان شناسی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر با تایید این اخبار چگونگی این آسیب ها و مرمت غیر کارشناسی انجام گرفته در این بنا را توضیح داد.
  این استاد دانشگاه که مدیر گروه باستانشناسی یکی از دانشگاههای معتبر کشور نیز هست گفت: اولین کارهای مرمتی و استحکام بخشی در پاسارگاد و تخت جمشید عموما توسط پژوهشگران موسسه مطالعات آسیایی آفریقایی ایتالیا (ایزمئو) انجام شده است. رهبری آن را "بریتا تیلیا" مرمتگر برجسته ایتالیایی در دست داشت و کسانی که هم اکنون در آرامگاه کورش به کارهای مرمتی و حفاظتی می پردازند شاگردانی هستند که نزد این استاد برجسته و مرمتگرمشهور ایتالیایی به صورت تجربی کار مرمت را فرا گرفته اند و البته هیچ گونه دانش علمی و آکادمیکی روزآمدی در رابطه با کاری که به آن مشغول هستند ندارند.
  این کارشناس باستان شناسی که سابقه چندین کاوش مهم در نقاط مختلف کشور را نیز دارد و به دلیل پاره ای ملاحظات شغلی از افشای نام خود پرهیز می کند در ادامه افزود: علاوه بر " بریتا تیلیا "ی ایتالیایی فرد دیگری که مطالعات گسترده ای را بر روی این مجموعه انجام داد "کارل نیلندر" استاد دانشگاه اپسالای سوئد بود که در رابطه با نوع و جنس سنگ های به کار رفته در بناهای محوطه، تکنیک، ابزارها و شیوه ساخت آنها تحقیقات بسیار زیادی انجام داد که مجموعه اطلاعات خود را در کتابی به زبان انگلیسی با عنوان "ابزارهای کار در پاسارگاد" نیز منتشر کرده است.
  محوطه جهانی پاسارگاد از بارزترین و شاخص ترین محوطه های باستانی جهان است که نزد پژوهشگران شاخه های مختلف رشته باستان شناسی، حفاظت و مرمت بناهای باستانی، تاریخ عمومی هنر و تاریخ مورد توجه است.
  مجموعه این میراث باستانی و به ویژه آرامگاه کورش بنیانگذار امپراطوری هخامنشیان که در این محوطه واقع شده است بیانگر سبک و سنتهای اولیه معماری هخامنشیان است که برای شناخت هنر و معماری آن زمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است .
  در یکصد سال اخیر پژوهشهای زیادی در این محوطه انجام شده است. اگرچه بیشترین توجه در دوره هخامنشی معطوف به بنای تخت جمشید بوده است اما پاسارگاد و مجموعه های متفاوت معماری آن از جمله محوطه مقدس (محلی در یک کیلومتری آرامگاه کورش که تمامی پادشاهان هخامنشی در آن تاجگذاری کرده اند)، بنای تل تخت(دژ ستون دار اولیه کورش)، بنای معروف به آرامگاه کمبوجیه(زندان سلیمان)، کاخهای اختصاصی، کاخ بار عام، کاخ دروازه و آرامگاه کورش نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.
  در سالهای پیش از انقلاب (1961 تا 1963) یک سری کاوشهای باستان شناسی در این مجموعه بوسیله باستان شناس معروف انگلیسی "دیوید استروناخ" انجام شد که بعد از آن به وسیله برخی از باستان شناسان ایرانی ادامه پیدا کرد، در آن زمان دکتر سامی مدیر مجموعه تخت جمشید و پاسارگاد بود.
  این استاد باستان شناس با اشاره به این که بعد از انقلاب فعالیت پژوهشگران و مرمتگران خارجی در این محوطه نیمه کاره رها شد، به خبرنگار مهر می گوید: با رفتن گروه مرمت گر خارجی کار حفاظت و مرمت بناهای محوطه پاسارگاد به ناچار به کسانی که پیش از این کار مرمت را به صورت تجربی نزد همان کارشناسان خارجی فرا گرفته بودند واگذار شد. اگر چه هیچ کدام از کارشناسان و علاقمندان میراث باستانی کشور در صداقت و دلسوزی مرمتگران فعلی محوطه و آرامگاه کورش شکی ندارند اما بدون شک باید پذیرفت به دلیل آنکه این افراد فاقد دانش علمی و آکادمیک روز هستند بیش از آنکه به حفاظت بنای آرامگاه کمک کرده باشند چه بسا موجب تخریب آن شده اند.
  این مدیر گروه باستانشناسی یکی از دانشگاههای کشور با یادآوری قدمت و استحکام مثال زدنی بنای آرامگاه کورش گفت: این بنا که بیش از 2500 سال قدمت دارد به خاطر استحکام و معماری منحصر به فردی که دارد بعد از این همه سال در مقابل آسیب های مختلف طبیعی و انسانی استقامت کرده است ولی در چند سال اخیر در اثر نشت آب از سقف شیروانی شکل آن به داخل اتاقک آرامگاه با مشکلاتی روبرو شد به گونه ای که این مسئله موجب رشد گل سنگ و میکروارگانیزم‌هایی نظیر کپک، جلبک و قارچ در میان سنگهای آرامگاه شده است که می تواند در دراز مدت موجب تبدیل شدن سنگ ها به گیاه خاک شود.
  به گفته وی مرمتگران مجموعه برای مقابله با این مشکل اقدام به مرمت و استحکام بخشی بنا کرده اند که با وجود دلسوزی و تلاش فراوان به دلیل غیر علمی بودن کار در زمان فعالیت آسیب های جدی به سقف آرامگاه وارد کرده اند.
  متصل کردن داربست ها به بنای آرامگاه یکی از اشتباهات خطرناک گروه مرمتگر است چرا که این داربست ها خود بار اضافی به بنا وارد می کند که قطعا در نهایت به سنگهای آرامگاه آسیب وارد خواهد کرد.
  این باستانشناس و کاوشگر درباره اتصال داربستها به آرامگاه می گوید: متصل کردن داربست ها به بنای آرامگاه یکی از اشتباهات خطرناک گروه مرمتگر است چرا که این داربست ها خود بار اضافی به بنا وارد می کند که قطعا در نهایت به سنگهای آرامگاه آسیب وارد خواهد کرد و متاسفانه در برخی از نقاط نیز میله های داربست اطراف آرامگاه با سیمان به سنگ های آن متصل شده است که موجب تاسف و تاثر همه کارشناسان و علاقمندان میراث باستانی کشور شده است.
  این استاد دانشگاه با اشاره به شیوه معماری بنای آرامگاه کورش گفت: در ساخت این بنا مانند همه بناهای هخامنشی از هیچ ملاتی برای متصل کردن سنگ ها به هم استفاده نشده است و سنگها به صورت خشکه چین در کنار هم چیده شده و سطح اتصال آنها بر روی هم به صورت زبره تراش انجام شده و سنگها به حالت نرینگی مادینگی در هم قفل شده اند به همین دلیل نیز نباید از روشهایی برای مرمت این بنا استفاده کرد که با شیوه اولیه ساخت آن تفاوت فراوانی داشته باشد.
  در عین حال "راهساز" مسئول گروه مرمت آرامگاه کوروش درباره عایق‌کاری سقف آرامگاه پیش از این گفته است: برای عایق‌کاری سقف آرامگاه نیز از رزین اکرولیک پارالوئید b72 استفاده شده است که در بارندگی‌های اخیر نیز آزمایش‌های خود را پس داده است.
  از سوی دیگر کارشناس و استاد دانشگاه در رشته باستان شناسی که از زمان شروع مرمت بنای آرامگاه تاکنون چندین بار از مراحل کار دیدن کرده است ، در ادامه گفتگو با مهر با اعلام خطرناک بودن وضعیت موجود برای بنای آرامگاه از کارشناسان و دلسوزان میراث باستانی کشور درخواست کرد برای مرتفع کردن مشکلات رخ داده و جلوگیری از آسیب دیدن بیش از پیش آرامگاه چاره اندیشی کنند.
  با توجه به گفته های این کارشناس و همچنین دیگر خبرهای منتشر شده در این باره و برای یافتن دلایل بروز چنین اتفاقاتی سرویس اجتماعی خبرگزاری مهر اقدام به طرح سوالهایی در این رابطه می کند که پاسخ به آنها برای روشن شدن چرایی وضعیت موجود بی تاثیر نیست.
  - از جمله اینکه چرا هیچیک از باستانشناسان مخالف نحوه فعلی مرمت آرامگاه به دلیل ملاحظات شغلی خواهان فاش شدن نام خود نیستند؟
  - با توجه به سطح دانش و تخصص و مهارت مرمتگران دیگر چرا برای مرمت آثار باستانی و میراث فرهنگی کشور از کسانی استفاده می کنند که هیچ گونه دانش آکادمیک و علمی در رابطه با کار خود ندارند؟
  - اگر قرار است از این افراد برای چنین کارهایی پراهمیتی استفاده شود چرا دوره های دانش افزایی و علم آموزی برای آنها در نظر گرفته نمی شود؟
  - چرا با آنکه کارشناسان و تحصیل کردگان دانشگاهی و خبره در میان تیم مرمت آرامگاه کورش حضور دارند این کار به افراد تجربی کار واگذار شده است؟
  - با وجود اینکه فرستادن برخی از دانشجویان رشته مرمت آثار باستانی به کشورهایی که تجربیاتی کافی و مفید در این باره دارند می تواند به تربیت نیروهای متخصص و با دانش منجر شود ، چرا مسئولان همچنان در این کار کوتاهی می کنند؟
  - با توجه به اینکه این بنا و محوطه پاسارگاد از جمله محل هایی است که در فهرست جهانی به ثبت رسیده است اگر سازمان یونسکو از صحت اخباری که این روزها در رابطه با آرامگاه کورش منتشر شده مطلع و قانع شود آیا این بنا را از لیست خود خارج نخواهد کرد؟
  لازم به ذکر است که خبرگزاری مهر برای رسیدن به حقیقت آنچه که در محوطه پاسارگاد و آرامگاه کورش رخ داده است با تعداد زیادی از کارشناسان امر گفتگو کرده است اما متاسفانه همه کسانی که در گفته های خود منتقد شیوه مرمت آرامگاه کورش هستند بنا به دلایلی از افشای نام خود خودداری کرده اند.
  با توجه به اینکه بیشتر این کارشناسان یا کارشناس سازمان میراث فرهنگی کشور هستند و یا با آن قرارداد کاری دارند، اعلام اخبار مربوط به این تعمیرات را به دلیل اینکه خلاف میل مسئولان است مضر به آینده کاری خود دانسته و حاضر نمی شوند نام خود را به خبرگزاری اعلام کنند.
  حال سوالی که مطرح می شود اینست که چرا سازمان میراث فرهنگی کشور شرایطی را به وجود آورده اند که کارشناسان آن جرات نمی کنند اخبار مربوط به میراث باستانی کشورمان را به بیرون منتقل کنند. با شرایطی که هم اکنون در سازمان میراث فرهنگی کشور برای کارشناسان به وجود آمده است آیا در صورت رخ دادن اتفاقی که خلاف طبع مسئولان این سازمان باشد، مانند آسیب رسیدن یا سرقت یکی از آثار باستانی کشور ،می توان نسبت به رسیدن این خبر به منابع خبری امیدوار بود.
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور


  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 13.  
 14. #7
  مذكرBorna66 آنلاین نیست.
  معاونت باشگاه
  Borna66 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل سکونت
  سهراب-خيام
  شماره عضویت
  336
  میانگین پست در روز
  23.19
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  می پسندم
  10,579
  مورد پسند : 27,052 بار در 13,497 پست
  تماس با من
  Borna66 به ICQ ارسال پیام Borna66 به AIM ارسال پیام Borna66 به MSN ارسال پیام Borna66 به Yahoo ارسال پیام
  ارسال ها
  55,670
   

  پیش فرض

  فیلم "یک بوس کوچولو" هم به آرامگاه کوروش آسیب رسانده است
  همزمان با اعلام مراحل پایانی مرمت آرامگاه کوروش موضوع آسیب دیدن این اثر جهانی به دلیل برداشته شدن داربستهای ویژه مرمت آن در جریان تولید فیلم "یک بوسه کوچولو " در سال 1384 بار دیگر اذهان کارشناسان و متخصصان امر مرمت را به خود مشغول کرد. یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اینکه داربستهای ویژه مرمت آرامگاه کوروش در سال 1384 به درخواست سازندگان فیلم " یک بوسه کوچولو " برداشته شده است گفت: یکی از سکانسهای فیلم "یک بوس کوچولو" که در سال 1384 و به کارگردانی بهمن فرمان آرا و تهیه کنندگی علیرضا شجاع نوری ساخته شد باید در پاسارگاد و در کنار آرامگاه کورش فیلمبرداری می شد که در این سکانس همانگونه که در عکسهای منتشر شده از این فیلم و همچنین صحنه های مربوط به آن در فیلم دیده می شود در اطراف آرامگاه کورش هیچگونه داربستی وجود ندارد.
  این در حالی است که مدیر بنیاد پژوهشی پارسه پاسارگاد موضوع باز شدن داربست های اطراف آرامگاه کوروش به منظور تولید سکانسهای مورد نظر در فیلم " یک بوسه کوچولو " را به شدت رد می کند و در این باره به خبرنگار مهر می گوید: " در سال 1384 برای مستند نگاری "لیزر اسکن" جهت ثبت نحوه انجام مرمت این اثر تاریخی داربستهای ویژه مرمت این اثر تاریخی را باز کردیم و فیلمبرداری سکانسهای فیلم سینمایی یک بوسه کوچولو در همان زمان اتفاق افتاده است و باز شدن داربستها ربطی به این فیلم ندارد.
  محدحسین طالبیان می افزاید: اساساً هر گروه هنری که از سوی مدیریت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مجوزهای لازم برای فیلمبرداری و تصویربرداری را به ما ارائه کند ما بنا به مصالح اثر تاریخی با آنها همکاری می کنیم.
  با این همه یکی از مستند نگاران بنیاد پژوهشی پارسه در پاسخ به این سئوال خبرنگار مهر که در چه زمانی و برای چند بار داربستهای مذکور باز و بسته شده اند گفت: از زمان حضور من در بنیاد پارسه در سال 1382 تا کنون هیچگاه عملیات " لیزر اسکن " در آرامگاه کوروش انجام نشده است.
  " تقوا" در این باره افزود: آرامگاه کوروش تنها یکبار تحت عملیات مستند نگاری و"فتوگرامتری با دوربین" قرار گرفته است که آن هم در سال 1385 انجام شده که برای انجام آن اساساً نیازی به باز شدن داربستهای اطراف این بنای تاریخی نبوده است.
  همچنین جمشید مشایخی یکی از بازیگران اصلی این فیلم که در صحنه های مربوط به آرامگاه کوروش در فیلم به همراه رضا کیانیان حضور دارد به مهر گفت: در زمان انجام فیلمبرداری و ضبط سکانسهای مربوط به لوکیشن آرامگاه باستانی کوروش هیچگونه داربستی در اطراف این آرامگاه وجود نداشت.
  "حسن راهساز" سرپرست گروه مرمت آرامگاه کورش پیش از این درباره مرمت سقف آرامگاه کورش به برخی منابع خبری گفته بود: "مرمت سقف آرامگاه کورش از سال 1380 و با برپا کردن داربستهای فلزی و سقف کاذب آغاز شد."
  موضوع احتمال مرمت غیر علمی و غیر کارشناسی آرامگاه کوروش و تخریب بخشهایی از این بنای تاریخی که به ثبت جهانی نیز رسیده ابتدا توسط خبرگزاری مهر پیگیری و مطرح شد.
  در همین رابطه برخی از چهره های مطرح امر مرمت و باستانشناسان کشور با ارائه اسناد و مدارک فراوان نسبت به نحوه مرمت آرامگاه کوروش سئوالات و انتقادات جدی را مطرح کرده اند. آنها معتقدند آسیب دیدگی این بنای ثبت شده در محافل علمی جهانی در اثر کوتاهی در محافظت و نگهداری از آن تنها به این روزها مربوط نمی شود.
  یکی از اصلی ترین انتقادات این کارشناسان به نحوه برپا کردن داربستهای ویژه مرمت در اطراف آرامگاه مربوط می شود و آنها این کار را به دلیل تماس مستقیم میله های داربست با سنگهای بنا و همچنین محکم کردن گوشه هایی از آن با ملات سیمان با پله های آرامگاه غیر کارشناسی و موجب آسیب رساندن به مجموعه دانسته اند.
  به گواه این کارشناسان وجود داربستها و نحوه اتصال آن به سنگهای آرامگاه منجر به وارد شدن وزن اضافه و در نتیجه آن تخریب سنگهای بنا شده است.
  چندی پیش مدیر گروه باستانشناسی یکی از معتبرترین دانشگاههای کشور درباره اتصال داربستها به آرامگاه کوروش به مهر گفته بود: متصل کردن داربستها به بنای آرامگاه یکی از اشتباهات خطرناک گروه مرمتگر است چرا که این داربستها خود بار اضافی به بنا وارد می کند که قطعا در نهایت به سنگهای آرامگاه آسیب وارد خواهد کرد و متاسفانه در برخی از نقاط نیز میله های داربست اطراف آرامگاه با سیمان به سنگهای آن متصل شده است که موجب تأسف و تأثر همه کارشناسان و علاقمندان میراث باستانی کشور شده است.
  در این باره یک کارشناس مطلع با تائید این موضوع گفت: موضوع تحمیل بار اضافی داربست به آرامگاه کوروش آن هم به طول 7 سال یکی از اصلی ترین انتقادات کارشناسان مرمت گری به بنیاد پژوهشی پارسه است.
  این متخصص افزود: با هر بار باز و بسته کردن داربستها بخشهایی از سنگهای مربوط به بدنه و پایه های بنا آسیب می بینند و این موضوع در جریان ساخت فیلم " یک بوسه کوچولو " نیز تکرار شده است.
  اگر چه اخبار این اتفاق در آن روزها منتشر نشد و علاقمندان و کارشناسان میراث باستانی کشور نسبت به آن اعتراض نکرده اند اما با توجه به احتمالات و اخباری که این روزها در رابطه با آرامگاه کورش منتشر شده است پرداختن به آن چندان بیراه به نظر نمی رسد. در این مدت یکی از سوالهایی که ذهن پیگیری کنندگان این مسئله را در برگرفته است میزان دغدغه و نگرانی مسئولان حفاظتی منطقه پاسارگاد و به ویژه آرامگاه کورش برای مراقبت و محافظت از آن است.
  همچنین به گفته شاهدان عینی در آن روز که برای گرفتن صحنه های فیلم بهمن فرمان آرا داربستهای اطراف آرامگاه برداشته و پس از آن دوباره نصب شد در هنگام باز و بسته کردن میله ها که طبیعتا با عجله نیز انجام گرفته است آسیب فراوانی به مجموعه و سنگهای آن وارد آمد.
  یکی از متخصصان مرمت در گفتگو با خبرنگار مهر می پرسد: سوالی که در این میان مطرح می شود این است که وقتی مجموعه عوامل فیلم و کارگردان آن به خود این اجازه را نمی دهند که به همان میزان که نگران گرفتن تصاویر فیلم خود است نگران میراث باستانی کشور نیز باشند آیا نباید از مسئولان بنیاد پارسه به عنوان مسئول مستقیم محافظت از این میراث باستانی کشور انتظار داشت که بیش از اینها باید به فکر آن باشد.
  این متخصص ادامه می دهد: آیا به راستی با توجه به پیشرفتهای فراوان تکنولوژیکی که بویژه در ساخت فیلمهای سینمایی در جهان صورت گرفته است عوامل این فیلم نمی توانستند برای گرفتن این صحنه های کوتاه فیلم خود از تکنیکهای جدید و رایانه ای یا ساخت ماکت استفاده کنند و وارد آمدن آسیب احتمالی به کیفیت فیلم را فدای آسیب رساندن به یک جهانی نکنند.
  به گفته وی حتی اگر بپذیریم که که در باز و بسته کردن میله های داربست هیچ آسیبی به بنا وارد نشد آیا نمی توان پرسید مسئولان بنیاد پارسه پاسارگاد و مرمتگرانی که در آرامگاه کورش مشغول به فعالیت هستند چرا به خود اجازه داده اند که برای ساخت یک فیلم، پروژه مرمت یک بنای ملی و با اهمیت مانند آرامگاه کورش را متوقف کنند.
  این کارشناس در پایان می گوید: انتظار می رود مسئولان سازمان میراث فرهنگی و آثار باستانی کشور به عنوان مسئولان مستقیم این امر و همچنین مرمتگران و کارشناسانی که به صورت مستقیم در کار مرمت و محافظت از محوطه های تاریخی و آثار باستانی کشور مشغول به فعالیت هستند با توجه به اهمیت کار خود بیش از پیش نسبت به این گونه مسائل حساسیت به خرج داده و مانع از بروز اتفاقات این چنینی شوند.
  این همه در حالی اتفاق می افتد که محمد حسین طالبیان مدیر بنیاد پژوهشی پارسه پاسارگاد هر گونه آسیب دیدگی در جریان مرمت آرامگاه را به شدت رد می کند و در گفتگو خبرنگار مهر تاکید می کند : "ممکن است درباره شیوه ها و رویه های صورت گرفته در جریان مرمت آرامگاه کوروش اختلاف نظرهای علمی و کارشناسی میان مرمتگران و باستانشناسان کشور وجود داشته باشد، اما ایراد اتهام تخریب و یا آسیب دیدگی در اثر باز و بسته شدن داربستهای ویژه مرمت را به شدت تکذیب می کنم. "
  مهر با تاکید بر اینکه مستندات مصاحبه های انجام شده را در اختیار دارد، صحت و سقم این ادعاها را بیشتر بررسی خواهد کرد.
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور


  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 15.  
 16. #8
  مذكرBorna66 آنلاین نیست.
  معاونت باشگاه
  Borna66 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل سکونت
  سهراب-خيام
  شماره عضویت
  336
  میانگین پست در روز
  23.19
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  می پسندم
  10,579
  مورد پسند : 27,052 بار در 13,497 پست
  تماس با من
  Borna66 به ICQ ارسال پیام Borna66 به AIM ارسال پیام Borna66 به MSN ارسال پیام Borna66 به Yahoo ارسال پیام
  ارسال ها
  55,670
   

  پیش فرض

  ارزيابي روند تخريب ناشي از تغيير شرايط محيطي در محوطه‌هاي تاريخي پاسارگاد و تخت جمشيد
  (آبگيري سد سيوند) ساخت سد سيوند و آبگيري آن در آينده‌اي نزديك، سبب بروز پاره‌اي از نگراني‌ها نسبت به نحوه نگهداري و حفاظت آثار تاريخي ارزشمند پاسارگاد گرديده است. به نحوي که احتمال ايجاد عوارض محيطي ناشي از آبگيري سد بر شرايطي اقليمي منطقه و در نهايت تشديد فرسايش طبيعي مصالح سنگي ـ به ويژه در محوطه تاريخي پاسارگادـ به شدت احساس مي‌شود. بر اين اساس در طرح حاضر ضمن پيشنهاد راه‌اندازي و تجهيز مركزي جهت پايش مداوم شرايط اقليمي منطقه و مقايسه اطلاعات با داده‌هاي هواشناسي و اقليمي مربوط به زمان پيش از آغاز به کار سد، ارزيابي وضعيت منطقه در درازمدت و همچنين تغييرات احتمالي در روند فرسايش محوطه مورد نظر مي‌باشد. بديهي است ارزيابي‌ها مستلزم امکان انجام مطالعات پايه در زمينه‌هاي خاک شناسي، آب شناسي و هواشناسي در ايستگاه مي‌باشد. در نهايت امکان پردازش مجموعه اطلاعات پايه گردآوري شده در مراکز مطالعاتي بزرگتر استاني يا کشوري با همکاري ساير نهادهاي مسئول در اين زمينه وجود خواهد داشت.  اهداف
  • ايجاد پايگاه پايش محيطي جهت حفاظت بهتر محوطه‌هاي پاسارگاد، تخت جمشيد و در دراز مدت ساير محوطه‌هاي مهم تاريخي کشور
  • ارزيابي خطرات احتمالي ناشي از توسعه (به ويژه سد سيوند) بر محوطه پاسارگاد و تخت جمشيد
  • دستيابي به نظام مشخصي در مستندسازي پايشي و كاربرد آن در نظام مديريتي منطقه تاريخي (شامل محوطه و مناظر فرهنگي آن)
  • ارزيابي الگوهاي کنترل تعامل ميان حوزه حفاظت آثار تاريخي و توسعه اقتصادي ـ اجتماعي محلي و کشوري  نتايج انجام طرح
  پيش بيني عوارض ناشي از آبگيري سد سيوند و تخمين خسارات احتمالي و ارايه راهکارهاي پيشگيرانه به سازمان متبوع جهت حفاظت بهينه محوطه.نتايج اين طرح مي‌تواند به عنوان الگوي اوليه جهت انجام پژوهش‌هاي مشابه مرتبط با ارزيابي اثرات توسعه بر حفاظت و نگهداري آثار تاريخي به ويژه آثار تاريخي در محوطه هاي باز مورد استفاده قرار بگيرد. نتايج تحقيق در دوره‌هاي آموزشي با عناوين : سيستم‌هاي پايش و مديريت محوطه هاي تاريخي، مديريت توسعه پايدار در محوطه هاي تاريخي، آثار تاريخي و فرسايش محيطي و غيره، قابليت ارائه خواهد داشت. همچنين در دراز مدت مي‌توان نتايج حاصله را به صورت جزوات آموزشي در مورد سيستمهاي پايش محيطي ـ اقليمي منتشر نمود.
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور


  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 17.  
 18. #9
  مذكرBorna66 آنلاین نیست.
  معاونت باشگاه
  Borna66 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل سکونت
  سهراب-خيام
  شماره عضویت
  336
  میانگین پست در روز
  23.19
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  می پسندم
  10,579
  مورد پسند : 27,052 بار در 13,497 پست
  تماس با من
  Borna66 به ICQ ارسال پیام Borna66 به AIM ارسال پیام Borna66 به MSN ارسال پیام Borna66 به Yahoo ارسال پیام
  ارسال ها
  55,670
   

  پیش فرض

  مطالعه حفاظتي، مستندنگاري و تهيه همانند (مولاژ) از سنگ نبشته‌ها و نگاركندهاي صخره‌اي ايران
  بيشترين حجم سنگ نبشته‌ها و نقش برجسته‌هاي سنگي در جنوب و غرب كشور و به ويژه در استان‌هاي فارس، خوزستان و كرمانشاه تمركز دارند. اين نقش برجسته‌ها داراي ابعاد و اندازه‌هاي بسيار متنوعي مي‌باشند به گونه‌اي كه بزرگترين آنها (نقش برجسته و سنگ نبشته بيستون) بالغ بر 150 متر مساحت دارد. كتيبه‌ها و نقش برجسته‌هاي شاخص ديگري را از دوره‌هاي ماد، هخامنش، پارت و ساساني مي‌توان را در محوطه‌ها و مناطقي همچون بيستون،پاسارگاد، نقش رجب، تنگ سروك، تنگ چوگان، تاق بستان، سرپل ذهاب، فيروزآباد، بيشاپور، سلماس، دارابگرد، سرمشهد، همدان و غيره جستجو نمود. تهيه آمار بسيار دقيق از آثار مذكور خود نيازمند بررسي دقيق‌تري است زيرا در بسياري از موارد ديده شده است مجموعه‌اي از آثار با يك نام و يا شماره ثبتي شناخته مي‌شوند.


  اهداف
  • مطالعات فني و بررسي فرآيندهاي فرسايشي آثار
  • مستندنگاري دقيق كتيبه‌ها و تهيه همانند (مولاژ) از نقش برجسته‌هاي محوطه‌هاي پاسارگاد و بيستون
  • بررسي وضعيت موجود كتيبه‌ها و نگاركندهاي صخره‌اي ايران و تعيين اولويت‌هاي حفاظتي


  نتايج انجام طرح
  در طرح اضطراري فوق ضمن مستندنگاري و تهيه همانند از نقش برجسته‌ها و كتيبه‌ها مي‌توان بقا و ماندگاري آنها را براي آيندگان تضمين نمود. با شناخت وضعيت موجود سنگ نوشته‌ها مي‌توان به برنامه‌ريزي مديريتي حفاظت از آنها سرعت بيشتري داد. همچنين اين شناخت مي‌تواند به معرفي بهتر آثار و اولويت‌گذاري حفاظتي براي مقاصد مختلف از جمله موضوع گردشگري كمك موثري نمايد. با توجه به سرعت فرسايشي نگاركندها و به ويژه سنگ نبشته‌ها، مستندنگاري‌هاي حاصله از طرح به عنوان اسناد دقيق تاريخي در پژوهش‌هاي آينده و به ويژه در حوزه‌هاي تاريخ و زبان‌شناسي ارزش قابل توجهي دارند. همچنين فن‌شناسي بستر سنگي كتيبه‌ها و نگاركندها و تهيه اطلسي از مقاطع صخره‌اي آنها، شناخت فرآيندهاي تخريب در آثار و تهيه اطلسي از عمده آسيب‌هاي وارده به سنگ نوشته‌ها از ديگر نتايج طرح خواهد بوده كه در سال‌هاي آتي محقق خواهد شد.
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور


  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 19.  
 20. #10
  مذكرBorna66 آنلاین نیست.
  معاونت باشگاه
  Borna66 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل سکونت
  سهراب-خيام
  شماره عضویت
  336
  میانگین پست در روز
  23.19
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  می پسندم
  10,579
  مورد پسند : 27,052 بار در 13,497 پست
  تماس با من
  Borna66 به ICQ ارسال پیام Borna66 به AIM ارسال پیام Borna66 به MSN ارسال پیام Borna66 به Yahoo ارسال پیام
  ارسال ها
  55,670
   

  پیش فرض

  دومين اثر طبيعي ملي ايران نيز درحال تخريب است
  چشمه معدني و پديده شگفت انگيز باداب سورت كه از بي نظيرترين جاذبه‌هاي طبيعي ايران در استان مازندران است به دليل ناآگاهي و استفاده نادرست جامعه محلي از آن درحال تخريب است. كارشناسان معتقدند به دليل استفاده نادرست اهالي محلي از چشمه و نبود نظارت سازمان ميراث فرهنگي بر آن، اين اثر طبيعي ملي به زودي خشك خواهد شد.

  چشمه‌هاي شگفت انگيز باداب سورت
  خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گردشگري_ باداب سورت كه دومين اثر طبيعي ملي ثبت شده ايران است، به دليل نبود نظارت سازمان ميراث فرهنگي و استفاده بيش از حد و نادرست جامعه محلي از آن به شدت درحال تخريب است.
  به گفته شاهدان بسياري از چشمه‌هاي اين پديده طبيعي در حال از بين رفتن بوده و مسيرهاي آبرو آن توسط اهالي محلي تغيير كرده و يا كاملا از بين رفته است.
  نادر ضرابيان، نماينده انجمن كوهنوردان ايران در لواسان و يكي از افرادي كه با كوشش‌هاي او اين چشمه به ثبت ملي رسيد، درباره وضعيت اخير اين چشمه مي‌گويد:« هفته گذشته براي معرفي منطقه به رسانه‌ها به باداب سورت رفته بودم كه با صحنه دلخراشي رو به رو شدم. بسياري از چشمه‌هاي اصلي اين جاذبه تخريب، آبراه‌هاي آن خشك و يا منحرف شده بودند. منظره روز اول منطقه به شدت تغيير كرده بود و مردم محلي پس از معرفي و ثبت اين اثر بيشتر به جاي محافظت از منطقه، آن را تخريب كرده بودند.»
  وي افزود:« پيش از ثبت اين اثر، معدني در نزديكي اين چشمه مشغول به كار بود كه پس از ثبت، خوشبختانه كار آن متوقف شد.»
  ضرابيان در ادامه توضيحات خود افزود:« مردم محلي از خاصيت و محل اين چشمه آگاهند و براي درمان به اين مكان مي‌آيند؛ اما به دليل نا آگاهي، چشمه‌هاي اصلي را از بين برده و در آنها سوراخ‌هاي بزرگي ايجاد مي كنند تا بتوانند در آن به آب درماني خود بپردازند و با انداختن سنگ داغ در آن بتوانند ازآن بهتر استفاده كنند.»
  مردم منطقه به دليل گوگردي بودن اين چشمه كه براي امراض پوستي كاملا مفيد است ، از آن با نام" سرشور" ياد مي كنند.
  به گفته ساكنان منطقه آنها براي شفا يافتن از امراض پوستي خود با آب چشمه حمام مي‌كنند اما به دليل اينكه دماي آن تنها مقدار كمي از دماي محيط بالاتر است براي گرم كردن آن از داغ كردن سنگ‌هاي موجود در اطراف چشمه و گذاردن آنها در داخل آب چشمه استفاده مي‌كنند.
  رييس گروه كوهنوري لواسان با اشاره به اين مطلب متذكر شد به دليل رسوب گذاري بالا و سريع چشمه‌هاي باداب سورت، جاي ترميم و احياي آن وجود دارد ولي در صورت ادامه اين روند و نبود نظارت بر اين چشمه ها، باداب سورت به زودي نابود خواهد شد.
  ضرابيان افزود:« متاسفانه مردم منطقه از ارزش بالاي اين چشمه بي خبرند و بايد آگاهي كافي به آنها داده شود. همين نا آگاهي است كه باعث روشن كردن آتش بر روي رسوب‌هاي زيباي اين چشمه شگفت شده و موجب تخريب آنها ‌شود.»
  وي با بيان اين مطلب كه پيش از ثبت اين اثر به سازمان ميراث فرهنگي هشدار داده شده بود كه پيش از ثبت ملي يك اثر بايد برنامه محافظتي آن مشخص باشد، تصريح كرد:« سازمان ميراث فرهنگي اولين مجرم است. زيرا به آنها گفته بوديم كه بايد در ابتداي كار برنامه هاي محافظتي اثر مشخص شود و پس از آگاهي مردم محلي و آموزش آنها، گردشگر مي‌تواند به منطقه وارد شود.»
  وي گناه مردم محلي در تخريب اين اثر را بي اطلاعي و ناآگاهي آنها دانست و افزود:« هم اكنون بيشترين تخريب ازسوي مردم محلي بوده و آن هم به دليل ناآگاهي از ارزش باداب سورت است. اين بي اطلاعي نيز به دليل كم كاري ميراث شهرستان‌هاي مناطق مختلف در آگاه كردن جوامع محلي منطقه است.»
  چشمه هاي اسرار آميز سورت شامل دو چشمه با آب هاي كاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو و مزه بوده كه يكي از چشمه ها داراي آبي بسيار شور و داراي استخر آبي كوچكي است كه بيشتر اوقات در تابستان براي آب تني استفاده مي شود و همچنين كاربرد اصلي آن براي درمان دردهاي كمر، پا، روماتيسم و امراض پوستي است.
  چشمه ديگر كه در مجاورت اين چشمه قراردارد داراي آبي به رنگ قرمز و نارنجي و كمي ترش مزه است كه بصورت دائمي و نشتي مي باشد و در اطرف دهانه چشمه كمي رسوب اكسيد آهن نشسته است.
  به گفته ضرابيان در ايران اين اثر بي نظير بوده و فقط در آسيا در كشور تركيه مشابه آن به صورت رسوبات نمكي و فقط به رنگ سفيد وجود دارد.
  چشمه باداب سورت كه در معرض خطر نابودي بود سرانجام در اواخر ارديبهشت 87 با ممارست گروه كوه نوردي لواسان و همكاري معاونت ميراث فرهنگي كل كشور به عنوان دومين اثر طبيعي ملي ايران ثبت شد ولي يكسال پس از ثبت آن وضعيت اين چشمه شگفت انگيز بسيار وخيم تر شده است.
  اين پديده بي نظير در شهرستان ساري استان مازندران، بخش چهاردانگه، دهستان پشت كوه، در نزديكي روستاي سورت و در حد فاصل روستاهاي اروست و مال خاست واقع شده است.

  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور


  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 21.  
 22. #11
  مذكرBorna66 آنلاین نیست.
  معاونت باشگاه
  Borna66 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل سکونت
  سهراب-خيام
  شماره عضویت
  336
  میانگین پست در روز
  23.19
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  می پسندم
  10,579
  مورد پسند : 27,052 بار در 13,497 پست
  تماس با من
  Borna66 به ICQ ارسال پیام Borna66 به AIM ارسال پیام Borna66 به MSN ارسال پیام Borna66 به Yahoo ارسال پیام
  ارسال ها
  55,670
   

  پیش فرض

  طاق‌هاي حمام تاريخي خدري در بانه يک به يک فرو مي‌ريزند
  به علت نبود حفاظت به موقع از حمام خدري بانه، در استان کردستان، طاق‌هاي اين اثر تاريخي که تنها اثر گنبدي شکل بانه محسوب مي‌شود درحال فرو ريختن هستند و تعداد زيادي از آن‌ها فرو ريخته است. اين حمام امروز به زباله‌داني تبديل شده است.

  بخشي از طاق هاي فرو ريخته حمام خدري در بانه
  خبرگزاري ميراث فرهنگي _ گروه ميراث فرهنگي _ عدم حفاظت به موقع از حمام خدري بانه در استان کردستان، باعث شده تا اين اثر تاريخي به مرور زمان تخريب شود و اکنون تنها خرابه‌اي از آن باقي‌مانده که در حال تبديل شده به زباله‌داني است.

  به گزارش CHN، شهر بانه از اقليمي سرد و کوهستاني برخوردار است و ابنيه‌هاي آن عمدتا بامي مسطح دارند. اما حمام خدري تنها ابنيه طاق و گنبدي شهربانه محسوب مي‌شود که در حال تخريب کامل است.

  به گفته باستان‌شناسان و کارشناسان استان کردستان حمام خدري از بينه و سربينه، حمام سرد، ميان در، حمام گرم، خزينه و آهک بري‌هايي برخوردار بوده که امروز ديگر اثري از آن‌ها باقي‌نمانده است.

  اين حمام در سطحي پايين‌تر از کوچه ساخته شده که به علت عدم پژوهش‌هاي لازم هنوز علت اين کار در ساخت حمام مشخص نيست.

  در حال حاضر بالار حمام و درست در عرصه اثر ساختماني ساخته شده است. از سوي ديگر بخش‌هاي زيادي از طاق‌ آن فرو ريخته و طاق‌هاي باقي‌مانده نيز در آستانه فرو ريختن است.

  همچنين به علت مخروبه بودن بنا، معتادان و متکديان بانه شب را در اين اثر ملي سر مي‌کنند که به علت سرما و روشن کردن آتش در داخل بنا، بخش‌هاي ديگر آن نيز به‌شدت آسيب ديده است.

  بخش‌هاي داخلي بنا نيز به شدت آسيب ديده و اکثر ديوارها فرو ريخته است. همچنين کف حمام که نيز محل تجمع زباله‌ها و نخاله‌هاي شهري شده است.

  حمام خدري احتمالا به دوره قاجار تعلق دارد و هنوز اطلاعاتي در مورد ثبت اين اثر در فهرست ميراث ملي در دست نيست
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور


  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 23.  
 24. #12
  مذكرBorna66 آنلاین نیست.
  معاونت باشگاه
  Borna66 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل سکونت
  سهراب-خيام
  شماره عضویت
  336
  میانگین پست در روز
  23.19
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  می پسندم
  10,579
  مورد پسند : 27,052 بار در 13,497 پست
  تماس با من
  Borna66 به ICQ ارسال پیام Borna66 به AIM ارسال پیام Borna66 به MSN ارسال پیام Borna66 به Yahoo ارسال پیام
  ارسال ها
  55,670
   

  پیش فرض

  باستان شناسان هم از وضعيت کاخ‌هاي هخامنشي بوشهر نگران هستند
  ميراث فرهنگي بوشهر در کنار استان خوزستان، اصفهان و برخي ديگر از مناطق کشور درمعرض آسيب جدي قرار دارد. اگرچه سازمان ميراث فرهنگي اين استان با تکذيب تمامي اخبار مرتبط با وضعيت نابهنجار آثار تاريخي بوشهر درصدد نشان دادن چهره اي مناسب از آنهاست اما واقعيت هاي موجود چيز ديگري مي گويد. محمدتقي عطايي نيز بر اين وخامت صحه گذاشته است.

  کاخ سنگ سياه که امروز از ريشه کنده شده است
  خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گروه ميراث فرهنگي_ بوشهر يکي از مناطق مهم کشور است که ميراث فرهنگي آن در کنار استان خوزستان، اصفهان و برخي ديگر از مناطق کشور درمعرض آسيب جدي قرار دارد. انتشار اخبار مربوط به بي‌توجهي به وضع حفاظتي کاخ هاي هخامنشي بردک سياه و چرخاب، سازمان ميراث فرهنگي؛ صنايع دستي و گردشگري را بر آن داشت تا با ارائه جوابيه اي به خبرگزاري اخبار منتشره درباره وضعيت نامناسب اين آثار را تکذيب نمايد. حال آنکه انتظار مي رفت به جاي تکذيب در راستاي رسيدگي به وضع اين مجموعه برآيد. در اين راستا و براي کسب اطلاع دقيق و کارشناسانه از وضعيت آثار تاريخي و ميراث فرهنگي بوشهر گفت و گويي با محمدتقي عطايي؛ باستان شناس و متخصص مطالعات هخامنشي انجام داده ايم که در ادامه مي خوانيد:

  * نظر شما دربارة وضع نامطلوب حفاظتي کاخ هاي هخامنشي بوشهر و اظهارات سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان بوشهر چيست؟
  _ من به هيچ وجه در پي پاسخگويي به اظهارت سازمان ميراث فرهنگي استان بوشهر نيستم. اما حقيقت اين است که خواندن جوابيه سازمان ميراث فرهنگي استان بوشهر و به خصوص بندهاي 3 و 4 آن دور از انتظار است. بنابراين، نکاتي را متذکر مي­شوم تا علاقمندان ميراث فرهنگي کشورمان از کم و کيف رويدادها داده باخبر شوند و هم مسولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري چه در بوشهر و چه در تهران به فکر راه چاره باشند. واقعيت اين است که جوابية سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان بوشهر بسيار کلي است و شامل مباحث و موضوعات متفاوتي است که هرکدام بايد جداگانه بررسي و واشکافي شود. مثلاً در بند 1، از نبود رويش درختان گز (نخل) صحبت شده و در بند 2 از خريد زمين هاي پيرامون کاخ بردک سياه، عدم رويش درخت در اطراف کاخ و نادرستي خبر توقف 28 ساله کاوش­هاي باستان­شناسي «بردک سياه» سخن به ميان آمده است. در بند 3 به کاوش هاي باستان شناسي انجام شده در استان اشاره شده و در بند 4 از «اقدام به پيگيري و راه اندازي پايگاه باستان شناسي كاخ هاي هخامنشي شهرستان دشتستان» خبر داده شده و در بند 5 از «اقدامات حفاظتي درباره کاخ بردک سياه» سخن رفته و در بند 6 از «خريد زمين هاي کاخ بردک سياه و مهار آب هاي سطحي» باخبرمان کرده اند. در بند 7 هم خبر از «تعيين حريم کاخ بردک سياه و استفاده از روش ژئوفيزيک» داده شده است.
  باتوجه به اين بيانيه مي توان اقدامات مطرح شده ازسوي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان بوشهر را در 3 موضوع خلاصه کرد: اول آنکه، موضوع رويش گياهان، مهار آب هاي سطحي، ايجاد پوشش همگي ذيل اقدامات حفاظتي و ساماندهي اين مجموعه طبقه بندي مي شود. باتوجه به بازديدم در سال گذشته، بايد گفت که وضع اين مجموعه تأسف انگيز بود و حتي اگر اين اظهارات صحت هم داشته باشد و در اين فاصله؛ کاري انجام شده باشد، بدون اطلاع متخصصان و خصوصاً کاوشگران بوده و در نتيجه جامع­نگر و کارشناسانه نبوده است. در سراسر جهان، رويکرد حفاظتي در يک محوطه باستان­شناختي در تعامل ميان باستان­شناس يا کاوشگر محوطه و گروه مرمت انتخاب شده و به اجرا در مي­آيد. اين امر حتي در کشورهايي همچون سوريه و اردن، امارات و... که براي ما کشورهاي مهم و صاحب دانشي محسوب نمي شوند به دقت رعايت مي شود. از طرف ديگر، در اين جوابيه نکات مبهم ديگري هم وجود دارد. مثلاً هيچ صحبتي از استحکام بخشي سنگهاي سفيد و سياه پايه ستونهاي کاخ بردک سياه نشده است. بايد بر اين نکته تاکيد کنم که تمام ماهيت و ارزش و اعتبار کنوني اين کاخ وابسته به همين چند پايه ستون برجاي مانده از آن است و اگر اقدام عاجلي درباره مرمت اصولي آنها صورت نگيرد، به زودي شاهد از هم پاشيده شدن اين چند پايه ستون برجاي مانده خواهيم بود. باتوجه به بازديدم در سال گذشته، تأکيد مي کنم که هم اکنون وضعيت هر دو نوع سنگ­هاي سياه و سفيد آن در حالت بسيار بدي قرار دارد. مضافاً براينکه نسبت به اين اظهارات خيلي خوشبين نيستم. زيرا چندي پيش هم از پوشش دار بودن محوطه کاخ خبر داده بوند که در پيگيري هاي بعدي خلاف آن ثابت شد.
  دوم، موضوع تملک 7 هزار متر مربع زمين پيرامون کاخ و تعيين حريم اين محوطه است که اين اقدامات اساساً مفيد و مؤثر بوده و در جلوگيري از تخريب و دستکاري بيشتر محوطه توسط کشاورزان و قاچاقچيان اموال فرهنگي جلوگيري مي­کند و اقدام ارزشمند است.
  نکتة سوم، موضوع اقدامات انجام گرفته در زمينة باستان­شناسي در استان بوشهر است که ضروري است نکاتي را يادآور مي شوم. در بند سوم جوابيه، درباره انجام برنامه هاي باستان شناسي مي خوانيم که شامل سه فصل بررسي و شناسايي آثار تاريخي شهرستان دشتستان، 6 فصل حفاري كاخ هخامنشي چرخاب [پيش و پس از انقلاب] و 2 فصل كاخ بردك سياه [پيش و پس از انقلاب]، يك فصل كاوش باستانشناسي محمدآباد، يك فصل محوطه سنگ سياه [پيش از انقلاب] و كاوش باستان شناسي تل شهيد بندآروز بوده است و در بند 4، عنوان شده که سازمان بوشهر «با توجه به آثار متعدد هخامنشي شهرستان دشتستان اقدام به پيگيري و راه اندازي پايگاه باستانشناسي كاخ هاي هخامنشي شهرستان دشتستان نموده است» که البته كه تجهيز اين پايگاه درحال انجام است. در اين زمينه، معضلات باستان شناسي استان بوشهر را مي توان در چند مقوله به بحث نشست. اول اينکه کاوش هاي انجام گرفته در استان بوشهر نشان مي­دهد که اين بخش از کشور ما در زمينه باستان شناسي قابليت ممتازي دارد، اما به هيچ وجه در اين زمينه کار قابل توجهي انجام نشده جامعه علمي و فرهنگي ما از اين قابليت ها بي خبر مانده است. نتايج اين همه کاوش و بررسي جزء در موارد انگشت­شمار منتشر نشده است. حال آنکه، مثلاً کتاب «کاوش هاي باستان شناسي بردک سياه» سالهاست که آماده است و در اثر عدم توجه سازمان ميراث فرهنگي بوشهر و سازمان مرکزي، اين کتاب تاکنون منتشر نشده است. اين درحالي است که انتشار مطالب علمي بايد از اولويت­هاي سازمان ميراث فرهنگي کشور باشد و نتايج کاوش ها و پژوهش ها بايد در اختيار جامعه قرار گيرد که متاسفانه چنين نشده. انتظار مي رود به جاي صدور بيانيه و جوابيه، عزيزان ميراث فرهنگي بوشهر به اقدامات عملي دست.
  علاوه بر اين، بايد به اين موضوع نيز اشاره کرد که در چند سال گذشته و باتوجه به بودجه هاي تخصيصي، استان هاي زيادي اقدام به انجام بررسي هاي فراگير باستان شناسي نموده­اند که از اين ميان مي توان به عملکرد اصولي و برنامه­ريزي شده استانهاي لرستان، مازندران، خراسان شمالي، کهگيلويه و بوير احمد و... اشاره کرد که در ضمن بررسي کل استان، اقدام به تهيه پرونده ثبتي آثار نيز گرديد. بهتر است که سازمان ميراث فرهنگي بوشهر در زمينه شهرستانهاي بررسي شده استان و تعداد آثار ثبتي نيز اطلاع رساني نموده و اقدام به انتشار آن نمايد. در زمينه کاوش کاخ بردک سياه هم بايد گفت که جز کاوش هاي آغازين و گسترده در سال 1356 و يک فصل ناتمام در سال 1384، فعاليتي جدي انجام نگرفته است. اين امر درباره کاخ چرخاب هم صادق است. در آنجا هم حفاظت درستي انجام نشده و نتايج کاوشها هم منتشر نشده است.

  * وضعيت ساير محوطه ها چگونه است؟
  _ طبعاً فعاليت هايي صورت مي گيرد اما کافي نيست. ميراث فرهنگي امري بازگشت ناپذير و چيزي يگانه است. حفظ ميراث فرهنگي بايد به مهمترين مسأله زندگي ما بدل شود. در بوشهر هم در کنار خوزستان و اصفهان متأسفانه در اين سالها اتفاقات بد زيادي درباره ميراث فرهنگي روي داده است. اينکه اکنون مي شنويم به دليل بالا گرفتن انتقادات، سازمان ميراث فرهنگي بوشهر اقداماتي را درجهت حفاظت از کاخ بردک سياه کرده کافي به نظر نمي رسد. متاسفانه ميراث فرهنگي بوشهر در اين زمينه کارنامه بدي برجاي گذاشته است.
  هنوز تخريب کتيبه خارک از يادها نرفته. همچنين بايد از تخريب و آسيب هاي طبيعي و انساني محوطه کاوش شده محمدآباد نام برد. از همه بدتر بايد به سرنوشت مصيبت بار «کاخ سنگ سياه» اشاره کرد که آن هم در سال 1356 شروع به کاوش شد اما در سالهاي دهه 60 مورد يکي از بدترين تجاوزها قرار گرفت و کل کاخ با بلدوزر تخريب شد و تا آنجا که مطلعم هيچ پيگيري درستي درباره مسببان اين امر صورت نگرفته است. اين امر در تاريخ حفاظت معماري بي سابقه است و از ديدگاه باستان شناسي(خصوصاً براي استان بوشهر) فاجعه محسوب مي شود. در چنين شرايطي به سختي مي توان به جوابيه سازمان ميراث فرهنگي بوشهر در مورد صحت و سلامت محوطه هاي اشاره شده اعتماد کرد و باور داشت که «پيگير روند حفاظت از اين كاخ است و مطمئناً با تلاشي كه سازمان در چند ساله اخير انجام داده هيچ گونه گزندي اين كاخ هخامنشي را تهديد نمي كند.»

  * به نظر شما مردم منطقه علاقه و آشنايي با مواريث منطقه شان دارند؟
  _ در ديداري که در سال گذشته از کاخ بردک سياه و چرخاب و ديگر محوطه هاي آن استان داشتم، ديدم که مردم بومي به اين گونه مباحث بسيار علاقمندند. به خصوص بايد از جوانان فرهيخته روستاي درودگاه ياد کنم که با وجود همه گونه کاستي و با سرمايه خودشان، چه سرسختانه در فکر حفظ بقاياي کاخ بردک سياه بودند. آنها با چاپ بروشور، درست کردن لوحه هاي گلي که روي آن را با خط ميخي نوشته بودند، با راهنمايي صميمانه مردم و با نصب تابلوهاي راهنما تا انجا که در توان داشتند خدمت مي کردند.

  * آيا هنوز مي توان فکري به حال کاخ نابود شده سنگ سياه کرد؟
  _ اين يک موضوع پيچيده و کاملاً تخصصي است. چون اين کاخ از بيخ کنده شده و مصالح پايدار آن ازجمله پايه ستون ها و کف فرش هاي سنگي آن چندين متر آن سوتر انباشته شده است. قطعاً در اين باره بايد نظر کاوشگر محوطه پرسيده شود و هيچ کس به اندازه کاوشگر يک محوطه صلاحيت داوري در باره چند و چون آثار را ندارد. خصوصاً که نتايج کاوش به طور کامل منتشر نشده است. تصور مي کنم در نتيجه کاوش حتماً پلان کاخ بيرون آمده و حتما نقشه­اي موجود است. بنابراين مي توان آن را از نو برپا کرد. همانگونه که در عکس مي بينيد قطعات سنگي ارزشمند اين کاخ هنوز سالم اند. پس مي توان با يک برنامه ترکيبي باستان شناسي-مرمتي اين کاخ را احيا نمود و اجزاي سنگي آن را به سر جاي نخستين شان بازگرداند.

  * آيا چنين کاري در جهان سابقه داشته است؟
  _ طبعاً بله. مثلا در همين مملکت خودمان حداقل مي توان به دو نمونه اشاره کرد. يکي مربوط به پاسارگاد است که ستون هاي سنگي کاخ بارعام کورش بزرگ را چند قرن پيش جابجا کرده و در اطراف آرامگاه کورش به شکل دايره چيده بودند. اين پايه ستون ها سپس در زمان مرمت پاسارگاد به سر جاي اصلي شان بازگردانده شد. همچنين مي توان از درگاهي کاخ تچر در تخت جمشيد نام برد که در زماني نامعلوم پس از سقوط هخامنشيان در محوطه موسوم به قصر ابونصر در نزديکي شهر شيراز منتقل شده بود که آن هم در زمان مرمت هاي تخت جمشيد به سر جاي اصلي اش بازگردانده شد. هر دو اين جابجايي ها پيش از انقلاب روي داده که طبيعتا مرمتگران از امکانات کمتري نسبت به امروز برخوردار بوده اند. با اين وصف، لازم است تأکيد کنم که اين کار را نمي توان چنانکه اين روزها مرسوم است صرفاً به مرمت گران واگذاشت. بدون حضور کاوشگر محوطه که از جزييات موضوع مطلع است، کاري عبث و از ديدگاه علمي فاقد ارزش خواهد بود.

  * فکر مي کنيد اولويت­هاي فعاليت هاي باستان شناسي در استاني چون بوشهر چيست؟
  _ دانسته هاي هرچند اندک کنوني ما از استان بوشهر مي گويد که اين استان از لحاظ باستان شناسي دوره عيلامي، هخامنشي و فراهخامنشي، ساساني و آغاز اسلامي بسيار غني است. با اين وصف هنوز برآورد درستي وجود ندارد و بايد براي اين امر فکر کرد و برنامه ريخت. از دوره عيلامي تاکنون چندين آجر نوشته به خط و زبان عيلامي کشف شده است و وجود محوطه هاي عظيم چون ريشهر، تل پي­تل و... حکايت از توجه بسيار زياد عيلاميان به اين منطقه داشته است. از دوره هخامنشي تاکنون آثار درخور توجهي کشف شده که نگاهي به فهرست آن مي تواند گوياي توجه ويژه هخامنشيان به اين منطقه مهم باشد: از کتيبه جزيره خارک بگيريد تا کاخ هاي سنگ سياه، بردک سياه، چرخاب، محوطه بزپر که آرامگاهي کوچکتر اما مشابه آرمگاه کورش هخامنشي در آن قرار دارد تا معدن سنگ دوره هخامنشي در پوزه پلنگي يا اثار يادماني ساسانيان و يادمانها و محوطه هاي دوره اسلامي. بنا براين، براي اطلاع دقيق تر ضروري است که نخست تمام استان مورد بررسي باستان شناسي قرار گيرد.
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور


  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 25.  
 26. #13
  مذكرBorna66 آنلاین نیست.
  معاونت باشگاه
  Borna66 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل سکونت
  سهراب-خيام
  شماره عضویت
  336
  میانگین پست در روز
  23.19
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  می پسندم
  10,579
  مورد پسند : 27,052 بار در 13,497 پست
  تماس با من
  Borna66 به ICQ ارسال پیام Borna66 به AIM ارسال پیام Borna66 به MSN ارسال پیام Borna66 به Yahoo ارسال پیام
  ارسال ها
  55,670
   

  پیش فرض

  موزه محوطه ميراث جهاني پاسارگاد با 7 هزار متر زيربنا ساخته مي‌شود
  موزه محوطه ميراث جهاني پاسارگاد پس از 30 سال با 7 هزار متر زير بنا ساخته مي‌شود. پيش از اين ساختمان نيمه کاره موزه قرار بود در فضايي حدود 4900 متر ساخته شود. همچنين براي راه‌اندازي موزه و ساخت بناي نيمه کاره يک ميليارد و 200 ميليون تومان تامين اعتبار شده است.

  ساختمان نيمه کاره موزه پاسارگاد
  خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گروه ميراث فرهنگي_ موزه محوطه باستاني و ميراث جهاني پاسارگاد پس از 30 سال راه‌اندازي مي‌شود. ساخت اين موزه پيش از انقلاب آغاز شد که پس از انقلاب تا امسال متوقف مانده بود.

  «کاووس رئيسي»، فرماندار شهرستان پاسارگاد با اعلام اين خبر به CHN گفت:« راه‌اندازي موزه محوطه ميراث جهاني پاسارگاد ازجمله وعده‌هاي فرمانداري شهرستان در طي يک سال گذشته بود که بالاخره موفق شديم با کسب اعتبار قابل توجهي ساخت اين موزه و راه‌اندازي آن را پس از 30 سال از سر بگيريم.»

  رئيسي درباره تامين اعتبارات راه‌اندازي موزه پاسارگاد گفت:« راه‌اندازي موزه که شامل ساخت بناي نيمه کاره و تجهيز آن است با بودجه‌اي حدود يک ميليارد و 200 ميليون تومان آغاز مي‌شود. 500 ميليون تومان از اين بودجه در سفر هيات دولت و رياست جمهور به شهرستان پاسارگاد مصوب شد و 700 ميليون باقي‌مانده‌ نيز پس از رايزني‌هاي متعدد با استانداري ازسوي استاندار فارس تامين شده است.»

  رئيسي در پاسخ به اين سئوال که قرار بود بخشي از منابع مالي ساخت موزه پاسارگاد را سد سيوند تامين کند؛ گفت:« ما همچنان به رايزني‌هاي خود با مسئولان سد سيوند ادامه مي‌دهيم و طبق آخرين قولي که به ما دادند قرار است يک ميليارد تومان به ساخت موزه کمک کنند. به اين ترتيب اين موزه با هزينه‌اي بالغ بر دو ميليارد تومان به بهره‌برداري مي‌رسد.»

  وي درباره بناي نيمه کاره موزه گفت:« ساخت بناي موزه پيش از انقلاب در مساحتي بالغ بر 4950 متر آغاز شد. اما موفق شديم متراژ اين بنا را تا 7000 متر افزايش دهيم که مي‌تواند در بهتر شدن فضاي موزه موثر باشد.»

  فرماندار پاسارگاد درباره عملکرد موزه گفت:« برنامه‌اي که ميراث فرهنگي به ما داده شامل تجهيز موزه به وسيله اشياء باستاني منطقه، آثار بدست‌آمده از کاوش‌هاي باستان‌شناسي تنگه بلاغي و همچنين موزه مردم‌شناسي منطقه است.»

  رئيسي درباره ديگر برنامه‌هاي عمراني پاسارگاد گفت:« قرار است چندين سرويس بهداشتي در پاسارگاد ساخته شود که در هفته دولت به همراه کلنگ ازسر گيري ساخت موزه افتتاح مي‌شود.»

  همچنين وي شنيده‌هاي حاکي از وجود قاچاقچيان در منطقه و انجام کاوش‌هاي غيرمجاز را تکذيب کرد و گفت:« طي يک سال گذشته هيچ حفاري غيرمجازي در منطقه گزارش نشده و تمامي يگان پاسداران و نيروي انتظامي منطقه و حتي مردم مراقب آثار باستاني ميراث جهاني پاسارگاد هستند.
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور


  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 27.  
 28. #14
  مذكرBorna66 آنلاین نیست.
  معاونت باشگاه
  Borna66 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل سکونت
  سهراب-خيام
  شماره عضویت
  336
  میانگین پست در روز
  23.19
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  می پسندم
  10,579
  مورد پسند : 27,052 بار در 13,497 پست
  تماس با من
  Borna66 به ICQ ارسال پیام Borna66 به AIM ارسال پیام Borna66 به MSN ارسال پیام Borna66 به Yahoo ارسال پیام
  ارسال ها
  55,670
   

  پیش فرض

  تالار ستون‌دار قلعه زيويه همچنان درحال رانش است
  مطالعات باستان شناسي قلعه زيويه در جهت انجام مرمت‌هاي اصولي آن طي يکي دو سال گذشته آغاز شد. طي اين مطالعات مشخص شد که تالار ستون‌دار اين دژ دوره تاريخي، دچار رانش شده و چند متر هم رانش کرده است. درحال حاضر پايه ستون‌ها از جاي خود حرکت کرده و چندين ترک نيز در کف تالار به وجود آمده است.

  تالار ستون دار زيويه که بخشي از آن رانش کرده و از جاي خود حرکت کرده است
  خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گروه ميراث فرهنگي_ تالار ستون‌دار قلعه زيويه به علت تاخير در مرمت و آسيب از کاوش‌هاي سال‌هاي قبل در حال رانش است. در حال حاضر اين تالا چند متر از جاي اصلي خود حرکت کرده و در آستانه فرو ريختن قرار گرفته است.

  به گزارش CHN، قلعه زيويه که از آن به عنوان مهمترين اثر پيش از هخامنشي در کردستان ياد مي‌شود، طي دو سال گذشته پس از مدت‌ها فراموشي مورد توجه سازمان ميراث فرهنگي قرار گرفت. اما ديري نپاييد که اين توجه‌ها به علت برخي مشکلات استاني دوباره ناديده گرفته شد و مرمت‌هاي اين قلعه باستاني که دوباره از سر گرفته شده بود به علت تغيير مديريتي به حالت تعطيلي درآمد.

  «کاميار عبدي»، سرپرست هيات باستان‌شناسي قلعه زيويه درباره رانش تالار ستون‌دار گفت: «مطالعات باستان شناسي قلعه زيويه در جهت انجام مرمت‌هاي اصولي آن طي يکي دو سال گذشته آغاز شد. طي اين مطالعات مشخص شد که تالار ستون‌دار اين دژ دوره تاريخي، دچار رانش شده و چند متر هم رانش کرده است. به همين علت مطالعه و سپس مرمت قلعه را از اين بخش آغاز کرديم.»

  وي در ادامه گفت:« ديوار شمالي اين تالار مدتي قبل ريخته بود و 4 تا 6 متر هم خاک روي آن را فرا گرفته بود. در کاوش‌هاي قبلي نيز کف تالار و داخل آن حفاري شده بود که همين امر باعث سست شدن تالار شده است. بر همين اساس رانش تالار شروع مي‌شود و طي پايه ستون‌ها از جاي خود حرکت کرده و چندين ترک نيز در کف تالار به وجود مي‌آيد.»

  به گفته عبدي؛ هيات مرمت قلعه با جمع‌آوري خاک‌هاي دستي که هيچ استقامتي در مقابل رانش تالار نداشتند کار خود را آغاز کردند و قرار بود پس از برداشتن اين خاک‌هاي سست با استفاده از خشت و درست مطابق الگوي قلعه جلوي رانش تالار گرفته شود.

  وي در اين‌باره افزود:« بر همين اساس حفاري به منظور شناسايي کف تالار و برداشتن خاک‌هاي اضافه را آغاز کرديم اما درست زماني که قرار بود به نتيجه اصلي برسيم، به علت برخي مشکلات مدير پايگاه زيويه عوض شد و کار ما نيز متوقف ماند.»

  حفاري زير تالار ستون‌دار که سال‌ها قبل انجام شده بود به منظور شناسايي ادامه خشت‌هاي کف تالار بود. اما ترانشه 2 در 18 متري که به اين منظور باز شده بود و عدم مرمت به موقع آن باعث شد تا کف تالار سست شده و شروع به حرکت کند.

  اين تالار اکنون در وضعيت اضطراري قرار گرفته و رانش آن همچنان ادامه دارد. از تالار ستون‌دار زيويه به عنوان يکي از مهمترين معماري‌هاي پيش از هخامنشي ياد مي‌شود.

  زيويه در اطراف شهرستان سقز و در شمال روستايي به همين نام واقع شده است. گفته مي‌شود پيشينه‌ي اين دژ به پيش از ميلاد و دوران حضور اقوامي به نام مانايي‌ها باز مي‌گردد.
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور


  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 29.  
 30. #15
  مذكرBorna66 آنلاین نیست.
  معاونت باشگاه
  Borna66 آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Mar 2009
  محل سکونت
  سهراب-خيام
  شماره عضویت
  336
  میانگین پست در روز
  23.19
  محل تحصیل
  خيام-سهراب
  شغل , تخصص
  طراح و تحلیل گر حرفه ای وب
  رشته تحصیلی
  مهندسي نرم افزار
  می پسندم
  10,579
  مورد پسند : 27,052 بار در 13,497 پست
  تماس با من
  Borna66 به ICQ ارسال پیام Borna66 به AIM ارسال پیام Borna66 به MSN ارسال پیام Borna66 به Yahoo ارسال پیام
  ارسال ها
  55,670
   

  پیش فرض

  بافت تاريخي رامهرمز در فهرست آثار ملي ثبت مي شود
  بافت تاريخي رامهرمز به عنوان يكي از بافت هاي با ارزش تاريخي و فرهنگي استان خوزستان به زودي در فهرست آثار ملي ثبت مي شود.  خبرگزاري ميراث فرهنگي _ گروه ميراث فرهنگي _ بافت تاريخي رامهرمز به عنوان يكي از بافت هاي با ارزش تاريخي و فرهنگي استان خوزستان به زودي در فهرست آثار ملي ثبت مي شود.

  به گزارش اداره كل روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گرشگري مراحل اوليه ثبت تاريخي رامهرمز شامل شناسايي و تنظيم ضوابط بافت تاريخي توسط سازمان ميراث فرهنگي استان خوزستان صورت گرفته و در آينده نزديك در قالب بافت هاي تاريخي استان در فهرست آثار ملي به ثبت خواهد رسيد.

  بر اساس اين گزارش در حال حاضر اين سازمان با انتخاب مشاور ذيصلاح اقدامات متعددي در شناسايي عناصر واجد ارزش بافت هاي تاريخي استان در شهرهاي شوشتر، بهبهان ، دزفول و رامهرمز نموده است كه اين امر در نهايت به ثبت بافت هاي تاريخي در فهرست آثار ملي، ضوابط ساخت و ساز و حفاظت از بافت هاي تاريخي منجر خواهد شد.

  گفتني است محوطه هاي باستاني شهرستان رامهرمز به طور شبانه روزي توسط نيروهاي گشت سيار پايگاه يگان حفاظت شهرستان مذكور مورد بازديد و حفاظت قرار مي گيرد.

  بر اين اساس با عمليات حفاري هاي غير مجاز در بافت تاريخي مزبور برخورد شده و اخيراً نيز با مشاهده مرمت مغازه اي در اين بافت توسط مالك، سازمان ميراث فرهنگي خوزستان اقدام به شكايت و پيگيري قضايي موضوع نموده است.
  فروشگاه نمونه سوالات پیام نور با پاسخنامه تستی و تشریحی  دانلود رایگان نمونه سوالات دانشگاه پیام نور


  برای دانلود رایگان نمونه سوالات پیام نور با جوابهای تستی و تشریحی در مقطع نمونه سوالات کارشناسی ارشد پیام نور - نمونه سوالات پیام نور کارشناسی - نمونه سوالات پیام نور دکترا- نمونه سوالات آزمونهای فراگیر پیام نور( دانشپذیری)

  به ادرس زیر مراجعه کنید

  نمونه سوالات رایگان پیام نور
 31.  
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 0
  آخرين ارسال: 04-18-2013, 12:49 AM
 2. پاسخ ها: 0
  آخرين ارسال: 04-18-2013, 12:44 AM
 3. پاسخ ها: 1
  آخرين ارسال: 04-13-2013, 12:12 PM
 4. پاسخ ها: 0
  آخرين ارسال: 04-11-2013, 09:37 PM
 5. پاسخ ها: 1
  آخرين ارسال: 04-11-2013, 01:49 PM

برچسب برای این موضوع

بوک مارک ها

بوک مارک ها

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
باشگاه دانشجویان دانشگاه پیام نوردر سال 87 با هدف بهبود سطح دانش و کمک به دانشجویان پیام نور تاسیس گردید.وابسته به هیچ نهادی نمی باشیم. تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران هستیم و مفتخریم که بزرگترین جامعه مجازی دانشجویان پیام نور در سطح اینترنت هستیم